banner39

Danimarkalı ırkçı liderin hakaretleri 'ifade özgürlüğü' sayıldı

Danimarka'da 'yabancılar ikinci sınıf vatandaştır ve tek çözüm hepsinin Danimarka'yı terk etmesidir' demek suç değil!

Arşiv 14.04.2010, 15:14 14.04.2010, 15:14
Danimarkalı ırkçı liderin hakaretleri 'ifade özgürlüğü' sayıldıDanimarka'da geçtiğimiz yıllarda Nazi propagandası yaptığı iddiasıyla mahkemeye verilen Danimarka Nasyonal Sosyalist Hareketi Başkanı Jonni Hansen, bugün görülen mahkemede suçsuz bulundu.

Kararla birlikte Danimarka'da 'yabancılar ikinci sınıf vatandaştır ve tek çözüm hepsinin Danimarka'yı terk etmesidir' demek mahkeme kararıyla serbest bırakılmış oldu.

Jonni Hansen, 2006 yılının Kasım ve Ekim aylarında Kopenhag'ın Gladsaxe ve Bagsvaerd semtlerinde üzerinde yabancı karşıtı ve Nazi propagandası yapan söylemlerin bulunduğu afişleri dağıttığı için mahkemeye verilmişti. Afişlerde, Danimarka'nın 'Dan' ırkından olanlara ait olduğu, yabancıların ikinci sınıf vatandaş olduğu ve Danimarka'yı terk etmeleri gerektiği yazıyordu. 

Roskilde şehrinde görülen mahkemede hâkim, Jonni Hansen'in masum olduğuna karar verdi. Hâkim'e göre Jonni Hansen Nazi propagandası yapmıyor sadece başkanı olduğu Nasyonal Sosyalist Parti'nin siyasi görüşünü yansıtıyordu.

Karar ülkede şaşkınlıkla karşılandı. Uzun süredir Hansen'in ceza almasını bekleyen pek çok Danimarkalı kararla birlikte şok oldu. Roskilde'deki mahkeme salonunun önünde toplanan bir grup Jonni Hansen'i protesto etti. "Sokaklarımızda Nazi istemiyoruz" diye slogan atan grup, mahkeme kararına tepki gösterdi.

'İfade özgürlüğüne' sarıldı

2006 yılında dağıttığı afişler dolayısıyla mahkemeye verilen Nasyonal Sosyalist Hareket Başkanı Jonni Hansen de ifade özgürlüğüne sarıldı. Mahkeme öncesinde bir açıklama yapan Hansen, davanın siyasi olduğunu savundu ve olumsuz bir karar çıkması durumunda ifade özgürlüğünün yara alacağını iddia etti. "Danimarka'da yabancılarla ilgili konuşurken ifade özgürlüğüne kısıtlama mı getirmek istiyorsunuz" diyen Hansen kendisinin dışlandığını savundu.

Kaynak: cha
 

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?