banner15

Danimarkalı kahraman imam öldü

Danimarka'daki karikatürlere en sert tepkiyi veren kahraman imam Ebu Laban dün yaşamını yitirdi.

Danimarkalı kahraman imam öldü

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Akciğer kanseriyle uzun zamandır yaşam mücadelesi veren Danimarka’nın en seçkin Müslüman liderlerinden Ahmed Ebu Laban, Kopenhang’daki Hvidovre Hastanesi’nde dün yaşamını yitirdi. Haberin üzerine Kazım Ahmed, İmam’ın derneği adına bir açıklamada bulundu.

 

Kopenhang’daki İslam Kültür Merkezi aktivistlerinden İmam Halil Cafer Musab “çok önemli, değerli kardeşimiz ve arkadaşımızı kaybettik. Halkımız ve görev ifa ettiği cami adına çok büyük bir kayıp bu” dedi.

 

Ebu Laban Filistin’li bir göçmen. Danimarka’da Müslümanların lideri olarak sivrildi. Geçen yıl meydana gelen Danimarka’daki karikatür krizine Müslümanların verdikleri tepkilerin medyadaki yansımalarında yer aldı. İmam Ebu Laban, Danimarka hükümetini Müslüman göçmenlere ve İslam dinine karşı “saygısızlıkla” suçladı.

 

İlk kez Jyllands-Posten Gazetesi’nde yayınlanan karikatürler hakkında AP’ye konuşan İmam, karikatürleri Peygamber’e yapılmış bir hakaret ve aşağılama girişimi olarak değerlendirmiş ve “Bu karikatürlerde alaydan başka bir amaç yok” demişti.

 

Ebu Laban Mısır’da yetişti ve mühendis olarak sürdüğü eğitim hayatını 1969’da bitirdi. Basra Körfezi’ne yerleşen Ebu Laban petrol endüstrisinde çalıştı ve daha sonra İslami çalışmalara katkıda bulunduğu Nijerya’ya yerleşti. En son 1980 ortalarında Danimarka ‘ya göç etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35