banner39

Danimarkalılar da işkenceci çıktı

Danimarkalı askerlerin Afganistan'da 34 sivile işkence yapılmasına karışması ile hükümetin istifası isteniyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Danimarkalılar da işkenceci çıktı

İnsan hakları ve demokrasinin kalesi olarak bilenen Danimarka, Afganistan'daki barış gücü askerlerinin neden olduğu skandal hükümet krizine yol açtı. Skandal, işkence mağdurlarının tedavi ve rehabilitasyonu alanında örnek gösterilen ve pek çok farklı ülkedeki işkence kurbanları için tedavi merkezleri açan Danimarka'da gündemin ilk maddesi haline geldi. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Gizli Savaş” adlı bir belgeselde, Afganistan'da görev yapan Danimarkalı askerlerin 2002 yılında, 34 Afganı gözaltına alıp Amerikan güçlerine teslim ettikleri ve bu kişilerin Amerikan askerlerince işkenceye tabi tutuldukları öne sürüldü. Danimarka'da Türkçe yayınlanan “Haber” gazetesine göre, gözaltına alınan Afganlıların savaş suçlusu değil sivil halka mensup kişiler olduğu bildirildi. Üstelik bu kişilerle ilgili tutulan tutanakların ve diğer kimlik bilgi ve belgelerinin imha edildiğinin ortaya çıkması skandalı daha da büyüttü.

Bakanlığın haberi vardı

34 Afganı gözaltına alan Danimarkalı birliğin komutanı Frank Lissner, gözaltına aldıkları kişilerin üzerinden çıkan kimlik belgelerinin kopyalarının alındığını, bu kişilerden saç örnekleri alınarak DNA delilleri de oluşturulduğunu ve tüm bu olanlardan Danimarka Savunma Bakanlığı'nın haberdar edildiğini söyledi. Haberde, skandalın Danimarka siyasi geleneklerine göre kabul edilemez olduğu, öncelikle Savunma Bakanının, ardından da belki hükümetin istifa edebileceği dile getirildi.

Rasmussen: Araştırılacak

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen TV2 News kanalına yaptığı açıkla mada iddiaların gündeme getirildiği belgesel filmi izlemediğini, bu yüzden herhangi bir görüş bildirmeyeceğini söyledi. Ancak Danimarka Başbakanı, konunun araştırılacağını ifade etti. Uluslararası Af Örgütü de konunun en ince ayrıntısına kadar araştırılması gerektiğini, gözaltına alınan kişiler ister sivil, ister asker olsun, kendilerine işkence yapılacağı tahmin edilen başka bir askeri güce teslim edilemeyeceklerini bildirdi.

Yenişafak

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?