Danimarka'nın 100 bin işçiye ihtiyacı var

Danimarka'nın 8 yıl içinde 100 bin yabancı işçiye ihtiyacı olacak.

Danimarka'nın 100 bin işçiye ihtiyacı var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danimarka Göçmen İdaresi tarafından yayınlanan bir rapor, ülkenin önümüzdeki sekiz yıl içerisinde 100 bin yabancı işçiye ihtiyacı olacağını gösterdi. Raporda, söz konusu işçilerin İsveç, Norveç ya da Almanya gibi yaşlı nüfusa sahip komşu ülkelerden değil, genç nüfus oranı yüksek ülkelerden karşılanabileceğinin altı çiziliyor.


Danimarka halen etkisini devam ettiren uluslararası mali krizden çıkışın yollarını arıyor. Son haftalarda önce muhalefet ardından da hükümet krizden çıkış için hazırladıkları ekonomi paketlerini kamuoyuna tanıttılar. Her iki pakette de krizden çıkışın yolunun Danimarkalıların daha fazla çalışmasından geçtiğinin altı çiziliyor. Ülkede bu gelişmeler yaşanırken göçmen İdaresi tarafından yayınlanan rapor, Danimarka'daki işçi açığının mevcut işgücünün daha fazla çalışmasıyla kapatılamayacağını açık bir şekilde gösteriyor. Rapora göre, Danimarka'nın uluslararası arenada rekabete devam edebilmesi için 2018 yılına kadar 100 bin yabancı kökenli işçi alması gerekiyor.

YÜKSEK EĞİTİMLİ İŞGÜCÜNE İHTİYAÇ VAR

Danimarka Avrupa'da en sert göçmen yasasına sahip ülke olarak biliniyor. Özellikle Liberal-Muhafazakar hükümet döneminde yapılan değişiklikle ülkeye gelen göçmen sayısını ciddi oranda düşürdü. Fakat Göçmen İdaresi tarafından yayınlanan raporlara göre bu durum iyi eğitimli yabancılar için geçerli değil. Göçmen İdaresi , 2004 yılından bu yana çalışma ve oturma müsaadesi verilen yüksek eğitimli işçi sayısının her yıl arttığını savunuyor. Son yayınlanan raporda da Danimarka'nın yüksek eğitimli işgücüne ihtiyacı olduğu vurgulanıyor. En çok aranan meslekler arasında; mühendislik, bilişim teknolojileri ve biyoteknoloji uzmanlığı ile hekimlik bulunuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39