banner15

Danimarka'nın karikatür krizi kaybı

Karikatür krizinin Danmarka'ya bedeli 134 milyon euro.

Danimarka'nın karikatür krizi kaybı

Danimarka'da İslam dünyasının tepkisini çeken karikatürlerin yayınlanmasından sonra, bu ülke mallarına yönelik uygulanan boykotun 5 aylık kaybının, 1 milyar kuron (134 milyon avro) olduğu bildirildi. Danimarka Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün bugün yayınlanan verilerine göre, 20 Ocak'ta Danimarka mallarına yönelik boykot nedeniyle, Şubat ile Haziran ayları arasında Danimarka ihracatının, yüzde 15,5 oranında gerilediği belirtildi.

Danimarka Endüstri Federasyonu'ndan Peter Thagesen de ''Bunun karikatür krizinin sonucu olduğuna kuşku yok. Ve etkilenen şirketler için bu ciddi bir durum'' dedi. İstatistikler, Suudi Arabistan'a ihracatın yüzde 40, İran'a da yüzde 48 oranında gerilediğini gösteriyor. Bu ülkeler, Danimarka şirketlerinin İslam ülkelerindeki en önemli pazarları arasında yer alıyor. Bu ülkeleri, yüzde 88'lik gerilemeyle Libya, yüzde 41 ile Suriye, yüzde 55 ile Sudan ve yüzde 62 ile Yemen izliyor.
Boykot yüzünden kaydedilen kayıpların, istatistiklere yansıyandan çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu verilere, şirketlerin yerel üretimleri ya da yatırımları, nakliye gibi kalemler dahil değil. Danimarka'da bir gazetede yayımlanan karikatürler, İslam dünyasının sert tepkisini çekenmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48