banner39

Danimarka'ya 'kesin boykot' çağrısı

Arap Tüketici Dernekleri Federasyonu, Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri yayınlamlayan Danimarka'ya "kesin boykot"a çağırdı.

Arşiv 17.02.2008, 15:01 17.02.2008, 15:01
Danimarka'ya 'kesin boykot' çağrısı

Arap Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Muhammed Ubeyde, Danimarka basının Hz. Muhammed'e hakaret içeren iğrenç karikatürleri yeniden yayınlanmasından sonra Danimarka ürünlerine "kesin boykot" çağrısında bulundu.

Ubeyde bugün yaptığı açıklamada, "Danimarka gazetelerinin, ifade ve fikir özgürlüğü bahanesiyle Müslümanların hassasiyetlerine saygı göstermemesi nedeniyle, tüm Arap ve İslam ülkelerinde Danimarka ürünleri boykot edilmeli ve bu bir görev telakki edilmeli" dedi.

Aynı zamanda Ürdün Tüketicileri Koruma Derneği'nin de başkanı olan Ubeyde, "Ekonomik boykot, Müslümanları aşağılamaya cesaret edenlere karşı baskı uygulamanın en iyi yoludur" diye konuştu.

Karikatürlerin ilk yayınladığı 2006'da da İslam ülkelerinde Danimarka'ya karşı ekonomik boykot çağrıları yapılmış ancak birkaç ay sonra durum sakinleşmişti.

Bu arada iğrenç karikatürlerin yeniden yayınlanması Ürdün'ün en büyük siyasi partisi olan İslami Hareket Cephesi (İHC) tarafından da kınandı.

İHC Genel Sekreter Yardımcısı Rhayyel Gharaibeh yaptığı açıklamada, Danimarka'ya karşı "caydırıcı eylem" çağrısında bulunarak, karikatürlerin yeniden yayınlanmasıyla ilgili olarak, "Bunlar Müslümanlar'a karşı ırkçı ve radikal eylemlerin göstergesidir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?