banner39

Danimarka'yı karıştıran 'ırkçı tutum'muş

Danimarka'da, göçmen gençlerin çıkardığı olayların asıl nedeninin polisin uyguladığı ırkçı tutum olduğu anlaşıldı.

Arşiv 19.02.2008, 17:09 19.02.2008, 17:09
Danimarka'yı karıştıran 'ırkçı tutum'muş

Danimarka'yı son 10 gündür etkisi altına alan göçmen gençlerin çıkardığı olayların gerçek sebebinin, polisin gençlere karşı uyguladığı ırkçı tutum olduğu ortaya çıktı.

Polis olayların başlamasının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen ısrarlı bir şekilde, olayın sebebi konusunda açıklama yapmaktan uzak duruyordu. Peygamber Efendimiz'e hakaret karikatürlerinin yeniden yayınlanmasının olayları başlattığı şeklindeki tez ise bizzat olayları çıkaranlar tarafından yalanlandı.

Kopenhag'ın Nörrebro semtinde başlayan göçmen gençlerin çıkardığı olaylar kısa sürede bütün ülke geneline yayıldı. İlk günlerde hedef, arabalar ve çöp konteynırları olurken, son günlerde okullar yakma olaylarının hedefi oldu. Polis, politikacılar ve uzmanlar olayların çıkışı konusunda çeşitli teoriler ortaya attı. En makbul görülenleri; kriminal ve işsiz gençlerin can sıkıntısından olay çıkarması ve hakaret karikatürlerine tepkiydi. Ancak bütün bu teoriler olayları çıkaranlar tarafından yalanlandı. Olayların fitilinin ateşlendiği Nörrebro semtinden bir grup genç yayınladıkları bildiride; yakma olaylarını polisin ırkçı ve onur kırıcı davranışlarının tahammül edilmez noktaya gelmesiyle başladığı ifade edildi. Yayınlanan bildiride; 'polis üst araması yaparken bize hakaret ediyor, insan onurunu ayaklar altına alan davranışlarda bulunuyordu. Karakola götürdüklerinde ise üzerimizde bulunan bütün elbiselerimizi çıkarıyorlardı. Defalarca aynı polis tarafından üst araması yapılıyordu. Yine yapılan bir aramada, araya nazikçe girmeye çalışan yaşlı birine karşı yapılan insanlık dışı davranış bardağı taşırdı, olayların fitilini ateşledi.' görüşleri dile getirildi. Olayları çıkaran gençler, kendilerinin eğitimsiz ve işsiz olduğu fikrinin doğru olmadığını belirterek, 'Çoğumuz eğitime devam eden ve işi olan insanlarız. Polis ve medyanın ayrımcı tutumu bizi bu noktaya getirdi. Polis ırkçılık yapıyor, medya Danimarka doğumlu olduğumuz halde hâlâ bize yabancı diye bakıyor.' ifadelerini kullandı. Bildirinin sonunda ise yakma olaylarına son vereceklerini; ancak polis ve medyadan anlayış beklediklerini vurguladılar.

Olayların çıkış sebebinin polisin ırkçı davranışının medyaya yansımasından kaynaklandığını belirten Kopenhag Emniyet Müdürü Hanne Bech Hansen harekete geçti. İddiaların derhal araştırılması talimatını veren Hansen, 'Gerek eğitim sırasında gerekse de görev sırasında her türlü kötü ve ırkçı davranıştan uzak durulmasını öğretiyoruz. Ancak polis bu tür davranışlarda bulunmuyor açıklamasını yapmam tabii ki imkansız.' açıklamasını yaptı. Pakistanlı bir bayanla evlendikten sonra İslamiyet'i seçen polis memuru Harun Yusuf Rubin, meslektaşlarının gençlere hakaret ettiğine birkaç kez şahit olduğunu söyledi. Polis memuru Rubin, Kopenhag emniyetinin kendi tecrübelerinden istifade etmeyi düşünmemesine anlam veremediğini belirtirken, 'polisin gençleri 'gel buraya kara kafalı domuz' diye çağırdığının kendisine aktarıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?