banner39

Danıştay Başkanı'ndan Anayasa paketi yorumu

Danıştay Başkanı Birden, HSYK'daki Danıştay kontenjanının düşürülmesini anlamadıklarını söyledi.

Arşiv 19.03.2010, 17:02 19.03.2010, 17:02
Danıştay Başkanı'ndan Anayasa paketi yorumu

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Danıştay Başkanı Mustafa Birden, 'Anayasa Değişikliği' ile ilgili bir açıklama yaptı. Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Anayasa değişikliği paketinde yer alan HSYK'nın yapısına ilişkin düzenlemeyle ilgili olarak, ''Gerek alt mahkemelerde gerekse üst mahkemelerde ayrışıklık varmış gibi gösterilmesi, HSYK'nın kamuoyuna şikayet edilmesi, yüksek yargının bazı kararlarının eleştiri sınırlarını aşarak kamuoyuna yansıtılması işte bu hazırlıkların ön hazırlığıydı'' dedi.

Birden, Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği'nin Gazi Üniversitesinde düzenlediği ''Türkiye'de Yılın Adamları ve Kuruluşları'' ödül töreni öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. 

Anayasa değişikliği paketindeki HSYK'nın yapısında değişiklik öngörülmesini nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruyu yanıtlayan Birden, bu konudaki düşüncelerini defalarca söylediğini anımsattı.

Birden, şöyle konuştu:

''Özellikle bunun hazırlık aşamasında gerek alt mahkemelerde gerekse üst mahkemelerde ayrışıklık varmış gibi gösterilmesi, HSYK'nın kamuoyuna şikayet edilmesi, yüksek yargının bazı kararlarının eleştiri sınırlarını aşarak kamuoyuna yansıtılması işte bu hazırlıkların ön hazırlığıydı. Yedi kişilik kurul 21'e çıkartılıyor. Kurulda iki Danıştay üyesi vardı, 1'e düşürülüyor. Bunu anlamak mümkün değil.''

Yüksek yargının bağımsızlığı için Cumhurbaşkanı'nın üye seçiminin azaltılması gerektiğini belirten Birden, bu değişiklikle Cumhurbaşkanı kontenjanının artırıldığını söyledi.

"KANUNLARA NE DİYORSA ONU YAPARIZ"

Birden, ''Bu tasarıyla alt mahkemelerden altı üye alıyorsun, yüksek yargıdan dört üye alıyorsun. Bunu da anlamak mümkün değil. Yüksek yargının kuruldaki etkisini kaldırmaya yönelik olduğu yolundaki düşünceyi pekiştiriyor. İnşallah Meclis'te düzeltilir'' diye konuştu.

Mustafa Birden, ''Değişiklik yasalaşırsa tavrınız ne olur?'' sorusunu, ''Kanunlar ne diyorsa onu yaparız'' diye cevapladı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?