Danıştay, katsayıyı yine durdurdu

YÖK'ün katsayı adeletsizliğini sembolik hale getiren düzenlemesi de Danıştay 8'inci Dairesi tarafından iptal edildi.

Danıştay, katsayıyı yine durdurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danıştay, Yüksek Öğretim Kurulu'nun 17 Aralık'ta yaptığı katsayı düzenlemesini de iptal ettiğini duyurdu. 

 

İstanbul Barosu Başkanlığı, Yükseköğretim Genel Kurulunun (YÖK) yükseköğretime girişte farklı katsayı puanı uygulamasını kaldıran 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurmuştu. Bunun üzerine YÖK, 17 Aralık 2009'da üniversiteye giriş sınavında adaylara ''farklı katsayı'' uygulanması kararı almış ve puanlar hesaplanırken adayların kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılmasını kararlaştırmıştı.

YÖK'ün üniversiteye girişte öğrenciler arasındaki katsayı adaletsizliğini gideren kararı aleyhine Danıştay'da dava açan İstanbul Barosu, yeni katsayı düzenlemesini de şikayet etti. 29 Aralık 2009 tarihinde herhangi bir açıklama yapmadan dava dilekçesini mahkemeye ulaştıran Baro, YÖK kararını yeterli bulmayarak iptalini istemişti.

Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün yeni kararının, iki, üç ve dördüncü maddelerinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

Kararın ikinci maddesi, ''AOBP'nin 0.15 ve 0.13 katsayıları ile çarpılmasını'' öngörüyordu. Kararın üçüncü maddesi, ''öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0,05 ile çarpımı sonucunda bulunan puanın toplam puana ayrıca ekleneceğini'', dördüncü maddesi ise ''Meslek Yüksek Okullarının sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlarına açık öğretim programlarına ve meslek liselerinin devamı niteliğindeki lisans programlarına YGS puanları esas alınarak yerleştirme yapılacağını'' düzenliyordu.

Davalı YÖK'ün bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

İstanbul barosu'nun talebinin kabulu yüzbinlerce öğrencinin mağdur edilmesi anlamına geliyor. Ayrıca karar iptal edilmezse başlayan sınav süreci de aksayabillecek.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 15:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
semi
semi - 9 yıl Önce

Allahim su fitne yaratanlari, cocuklarimizi engelliyenleri, zamanimizi calanlari, okuduklari ilimle zulum, fesat isliyenlei goruyorsun Yarabbi, Senin Qahr ismine havale ettik, Sen bildigin gibi yap Yarabbi... nedir bu bunlardan cektiklerimiz, baska isleri yok, inanin bana, daha kotu seyler soylemek isterdim.....

Esma Karadeniz
Esma Karadeniz - 9 yıl Önce

İki oğlum da meslek lisesi mezunu.Büyük bir hevesle üniversite sınavına hazırlanıyorlardı.Okumak isteyen bu fidanların şevkini kıranları Allah'a havale ediyoruz.Çünkü O herzaman mazlumun yanındadır.

betül
betül - 9 yıl Önce

yaa bu ne şimdi sınava 2 ay kalmış sınav sistemi degiştirilio ne yapıyo bunlar bu kadar ögrenciyi magdur etmeye hakları var mı adaletsizlik buu yaaaaaaaaaaaaaa

yelda başaran
yelda başaran - 9 yıl Önce

katsayınızda oyunlarınızda sizin olsun biz sınav hevesimizi kaybettikten sonra...

banner39

banner36

banner37

banner35