banner39

Danıştay kayıtlarının sırrı çözüm bekliyor

TÜBİTAK raporunun muhataplarından ses çıkmazken, uzmanlar suçluların darbe girişiminden yargılanabileceğini söylüyor.

Arşiv 23.04.2010, 16:06 23.04.2010, 16:30
Danıştay kayıtlarının sırrı çözüm bekliyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

TÜBİTAK'ın “Danıştay güvenlik kamera kayıt harddiski arızalı değil, silinmiş” raporundan sonra Danıştay Saldırısı yeniden gündemin ilk maddeleri arasındaki yerini aldı. Saldırının arkasındaki gerçeklerin ortaya çıkarılmasında çok önemli bir adım olarak kabul edilen rapor Ergenekon mahkemesinin elinde bulunuyor.

Ancak raporun muhatabı ve "delil yok edici konumuna" düşen OYAK Güvenlik iki gündür hiçbir açıklama yapmıyor. Güvenlik şirketinin genel merkezini arayanlar "tatil olduğu, yetkililerin olmadığı" cevabıyla karşılaşıyor. 

Şirketin bu konuda söylecekleri son derece önemli. TÜBİTAK raporunun ardından OYAK yöneticileri hakkında yapılan suç duyurusu kapsamında savcılık tarafından sorumluları hakkında inceleme başlatıldı.

Ceza Hukuku Uzmanları ise durumun vehametinin geldiği boyutları değerlendirirken, suç sabit bulunursa sorumluların büyük cezalarla karşı karşıya kalabilecağine dikkat çekiyor.

YASİN ŞAMLI: DELİLLERİN KARATILMASI SUÇTUR


Ceza Hukuku Uzmanı Yasin Şamlı Dünya Bülteni'ne yaptığı açıklamada, Danıştay'daki kayıtların silinmesine, gizlenmesine yol açanların darbe girişimi suçundan yarılanmakla karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Şamlı'ya göre bilinçli yapılan bir imha söz konusuysa örgüt işin içinde demektir. 

Şamlı, "basına yansıyan haberler doğruysa delilleri karartma suçu ortaya çıkmış durumda. Şayet doğru ise bu işte çok ciddi bir organizasyon olduğu anlaşılıyor. Bu da, bunların Türk Ceza Kanunu'ndaki tanımıyla çok ciddi bir suç işlediği anlamına geliyor." dedi.

Dün ortaya çıkan raporla birlikte bu darbe iddialarının da ciddi bir anlam kazandığını hatırlatan Şamlı, "Çünku bunların darbe ortamı hazırlama amacıyla hareket ettikleri öne sürülüyor. Şayet kayıtların varlığına rağmen olmadığını söyleyenler bu organizasyonun içindelerse bu örgütsel bir iş demektir. Bu da verilecek cezanın boyutunu etkiler" diye konuştu.

DAVAYI KAPATAN MAHKEMENİN DURUMU

Yasin Şamlı, Danıştay saldırısından sonra hardisklerin ve kayıtların incelemesini yaptırmayan, derin araştırmalar yapılmasını beklemeden davayı sonuçlandıran mahkemenin durumuyla ilgili ise iki durumun söz konusu olduğunu söyledi.

Şamlı'ya göre birinci ihtimal, eğer hukuki anlamda yapılan bir ihmal varsa, eksik tahkikat yapılmışsa, dosya incelendiği zaman böyle bir kanaate varılıyorsa o zaman kararın yanlışlığı gündeme gelir ve karar bozulur. Karar doğru değildir denir.

Şamlı ikinci ihtimali ise şöyle açıkladı: "mahkeme eğer bilerek bunun üzerine gitmediyse, artık orda bir görevi ihmalden bahsetmek mümkün olur. Tabiki dosyayı bütün ayrıntısıyla bilmeden ikinci ihtimalden söz etmek de mümkün değil."

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin de kayıtlar hakkında detaylı araştırma yapmadığı biliniyor. Ergenekon mahkemesinin ortaya çıkardığı birçok şey Ankara’da eksik bir yargılama yapıldığını ortaya koyuyor. Mahkeme bilirkişi raporuna delil derse soruşturma önemli derecede derinleşir ve olay Ankara 11. Ağır Ceza’nın başkan ve üyelerine sıçrayabilir.

TUTANAKLARDAKİ ÇELİŞKİLER


Danıştay Başkanlığı ile ‘delil karartma şüphelisi’ OYAK özel güvenlik şirketi arasındaki resmi tutanaklar Star gazetesinde yer aldı.

İşte o tutanaklar:

11 MAYIS’TA SAĞLAM TESLİM EDİLDİ

11 Mayıs 2006 tarihli servis formunda, arızaya müdahale eden Serkan Akyıldız isimli teknisyen “Cihazın hard diski değiştirilmiştir. Cihazla ilgili dokümanlar Şahander Hnm. teslim edilmiştir. Sistem faal çalışır halde teslim edilmiştir” belgesi veriyor. Formda, Danıştay çalışanı Celalettin Yüksekkaya’nın imzası var.

16 MAYIS’TA HARDDİSKLER DEĞİŞTİ

Saldırının bir gün öncesi yani 16 Mayıs tarihinde Celalettin Yüksekkaya isimli çalışan ile aynı teknisyen arasında imzalanan tutanakta ise “16.05.2006 tarihinde T.C. Danıştay Başkanlığı’na Record Log 100 kayıt cihazı teslim alınmıştır” deniliyor.

KRİMİNAL ALANDA OYAK OPERASYONU


17 Mayıs tarihli tutanakta ise, Danıştay Başkanlığı hizmet binası, saldırıdan dolayı kolluk kuvvetleri tarafından kriminal bölge ilan edilmesine rağmen, kayıt cihazlarının harddisklerinin değiştirildiği görülüyor. Saldırının üzerinden yaklaşık 5 saat geçtikten sonra hard disklerin değiştirildiği tutanaklara yansıyor.

‘KAYITLAR KURTARILAMADI’


OYAK Güvenliğin servis formuna göre, arızaya müdahale 14.45’de başlayıp 15.05’de bitiriliyor. Serkan Akyıldız isimli aynı teknisyen tarafından hazırlanan formda, “15.05.2006 tarihinde saat 16.00’da alınan kayıt cihazının teknik kontrolleri sırasında hard diskinin arızalı olduğu tespit edilmiştir. Geçmiş görüntülerle ilgili herhangi bir dosya kurtarılamamıştır. Cihaz, hard diskleri ve yazılım formatlanarak arızalı hard diskler yenileriyle değiştirilmiştir” denildi.

NEDEN SAVCIDA DEĞİL DE OYAK’TA


Servis formunun yapılması gerekenler kısmına ise şu ilginç not düşülmüş. Formda, soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü veya Cumhuriyet Savcılığı’nda olması gereken hard disklerin, OYAK Güvenlik Şirketi’nde olduğu ve test yapıldığı belirtiliyor. Tutanakta “Cihazın hard diskleri yenileriyle değiştirilmiş ve serviste teste tabi tutulmaktadır” deniliyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?