'Danıştay saldırısı' yalanıyla AKP odak olmuştu!

Ardındaki sır aleni hale gelen Danıştay baskını, 2008 yılında AKP'ye açılan kapatma davası dosyasına "delil" olarak girmişti.

'Danıştay saldırısı' yalanıyla AKP odak olmuştu!

Kamera kayıtlarının silindiği TÜBİTAK raporuyla kanıtlanan Danıştay baskını, 2008 yılında AKP’ye açılan kapatma davası dosyasına “delil” olarak girmişti.

TÜBİTAK raporuyla kamera görüntülerinin silindiği kesinleşen Danıştay baskını, 2008’de AKP’ye açılan kapatma davasının da delilleri arasındaydı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu iddianamede, daha sonra Ergenekon Davası’yla birleştirilen Danıştay baskını ile tetikçi Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım’ın açıklamalarını “AKP’nin laiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği” iddiasına dayanak yapmıştı.

Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in yaşamını yitirdiği baskında tetiği çeken Arslan ile sanıklardan Osman Yıldırım şu an Ergenekon soruşturması kapsamında yargılanıyor.

“Arslan köktendinci”ymiş

Kapatma davası iddianamesinde, Danıştay’ın “öğretmenin türbanla okula giremeyeceği” yönündeki kararına Başbakan Erdoğan ve AKP’li milletvekillerinin gösterdiği tepkilere yer veren Başsavcı Yalçınkaya, bu beyanları takiben bir gazetede yayımlanan haber üzerine saldırının gerçekleştiği iddiasında bulunmuştu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya’nın hazırladığı iddianamede şu ifadelere yer verilmişti:

 "Başbakan ve milletvekillerinin beyanlarının ertesinde bir gazetede Danıştay kararını veren Daire üyelerinin resimlerinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra da, 17 Mayıs 2006 günü “Alparslan Arslan” adındaki bir köktendinci Danıştay’ın 2. Dairesi’ne müzakere sırasında silahlı saldırıda bulunmuş, Üye M. Yücel Özbilgin’i öldürmüş, diğer yargıçları da ağır yaralamıştır. Olayın sanıklarının yargılanıp kararın verildiği 13.02.2008 tarihli karar duruşmasında sanıklardan Alparslan Arslan’a son sözü sorulduğunda, “Genelkurmay şeriatın önüne geçmeye çalışmasın, Abdullah Gül’den, Başbakan Erdoğan’dan ve imanlı kişilerden Türkiye’de şeriatı ilan etmelerini istiyorum, yoksa kan dökülür.”

‘Sözleri tehlikeyi gösteriyor’

 Diğer sanık Osman Yıldırım da Atatürk’ü kastederek, “O İngiliz piçinin kurduğu cumhuriyeti başınıza yıkacağız, benim yegane görevim cumhuriyeti yıkıp 2. Osmanlı Devletini kurmak.” ve bunun gibi sözler ve hakaretlerde bulunmuşlardır. Sanıkların son duruşmadaki bu sözleri bile eylemi hangi saiklerle yaptıklarını, laikliği savunanları ve laik Cumhuriyeti bekleyen tehlikeleri göstermeye yeterlidir." 

Kaynak: Taraf

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 17:44
banner53
YORUM EKLE

banner39