banner39

Danıştay saldırısında skandal büyüyor

Kanlı baskından sonra Danıştay'dan güvenlik kamera görüntülerini isteyen polise 5 gün cevap verilmediği ortaya çıktı.

Arşiv 23.04.2010, 05:57 23.04.2010, 10:14
Danıştay saldırısında skandal büyüyor


Danıştay'ın güvenlik kamerası kayıtlarını sildiği TÜBİTAK raporuyla belgelenen OYAK Güvenlik hakkında yeni iddialar gündeme geliyor. Kanlı baskından sonra Danıştay'dan kamera görüntülerini isteyen polise 5 gün boyunca hiç cevap verilmediği ortaya çıktı. Olaydan bir gün önce akşam saatlerinde hard diskleri 'arızalı' diye söken OYAK Güvenlik, cinayetten 5 saat sonra ise kameraları çalışır hale getirdi.  
 
TÜBİTAK raporuyla Danıştay'daki kamera görüntülerinin silindiğinin ortaya çıkmasından sonra yeni bilgiler gündeme geliyor. Saldırının gerçekleştiği gün Danıştay Genel Sekreterliği'nden güvenlik kamerası kayıtlarını isteyen Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne 5 gün boyunca cevap bile verilmediği ortaya çıktı. Skandalı gözler önüne süren bir başka önemli belge ise OYAK Güvenlik tarafından hazırlanan servis formu ile Danıştay Genel Sekreterliği arasındaki yazışmalar. Buna göre, OYAK Güvenlik, kanlı baskından bir gün önce akşam saatlerinde güvenlik kameralarının hard disklerini 'arızalı' olduğu gerekçesiyle söktü. Saldırgan Alparslan Arslan'ın keşif yaptığı gün olan 16 Mayıs 2006'ya ait kayıtların bulunduğu hard disklere format atıldı. Görüntü kayıtlarının kodları değiştirilerek bilinçli olarak hard diskler silindi. Saldırının gerçekleştiği 17 Mayıs günü ise tetiğin çekildiği sabah 09.45'ten sadece beş saat sonra 14.45'te hard diskler yerine monte edilerek kameralar çalışır hale getirildi. 20 dakika sürdüğü anlaşılan montaj işleminin tamamlanmasının ardından da OYAK görevlileri Danıştay'dan ayrıldı. Sertan Ayyıldız, Metin Almalı, Murat Kaplan imzalı servis raporundaki, "Arıza nedeniyle geçmiş görüntülerle ilgili herhangi bir dosya kurtarılamamıştır. Cihaz, hard diskler ve yazılım formatlanmıştır." ifadeleri dikkat çekiyor.

OYAK Savunma Güvenlik Sistemleri AŞ tarafından görüntü sistemleri yönetilen Danıştay'ın kameralarındaki sıkıntılara ilişkin skandalların ardı kesilmiyor. Danıştay kameralarının, OYAK Güvenlik tarafından saldırıdan bir gün önce saat 16.00'da söküldüğü, saldırıdan sadece 5 saat sonra da çalışır hale getirildiği ortaya çıktı. TÜBİTAK'ın "Hard disklerde bozukluk yok, kayıtlar silindi" raporu verdiği kameralar için OYAK Güvenlik, "Hard diskler arızalı. Görüntüler kurtarılamadı" raporu vermiş.

TÜBİTAK'ın, Danıştay kameralarındaki tarihî skandalı açığa çıkaran raporu gündemi değiştirdi. Danıştay'a saldırının gerçekleştiği gün kameraların arızalı olduğu yönünde OYAK Güvenlik tarafından hazırlanan servis formu ile Danıştay Genel Sekreterliği'nin yazışmaları ilginçlikleri de beraberinde getiriyor. OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri tarafından hazırlanan servis raporu ise Danıştay saldırısı ile ilgili yeni skandalları da ortaya çıkardı. Raporun tarihleri incelendiğinde saldırgan Alparslan Arslan'ın Danıştay'da keşif yaptığı gün ile saldırı anında kameraların bakımda olduğu gözler önüne seriliyor. OYAK'ın servis raporuna göre, Alparslan Arslan'ın Danıştay'da gerçekleştirdiği saldırıdan bir gün önce 16 Mayıs 2006 saat 16.00'da kameraların hard diskleri sökülerek formatlanıyor. Saldırının gerçekleştiği 17 Mayıs 2006'da sabah saat 9.45'ten sadece beş saat sonra 14.45'te hard diskler yerine monte edilerek kayda başlanıyor. 20 dakika süren servis işleminin 15.05'te tamamlanmasının ardından OYAK görevlileri Danıştay'dan ayrılıyor.

Sertan Ayyıldız, Metin Almalı, Murat Kaplan imzalı servis raporunda, "16.5.2006 tarihinde saat 16.00'da alınan kayıt cihazının teknik kontrolleri sırasında hard diskinin arızalı olduğu tespit edilmiştir. Geçmiş görüntülerle ilgili herhangi bir dosya kurtarılamamıştır. Cihaz hard diskler ve yazılım formatlanarak arızalı hard diskler yenileriyle değiştirilmiştir. Yazılım yeniden yüklenmiştir. Cihazın hard diskleri yenileriyle değiştirilmiş ve serviste teste tabi tutulmaktadır." denildi
 
Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?