banner39

Danıştay yeni başkanını seçemedi

Sumru Çörtoğlu'nun emekliye ayrılması üzerine bugün yapılan Danıştay Başkanlık seçimlerinde sonuç alınamadı.

Arşiv 20.05.2008, 10:29 20.05.2008, 18:13
Danıştay yeni başkanını seçemedi


Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu'nun 13 Mayıs günü yaş haddinden emekliye ayrılmasının ardından bugün yapılan Danıştay Başkanlık seçimlerinden sonuç alınamadı

Danıştay Büyük Genel Kurulu bugün 5 tur yaptı. Son turda adaylardan en yüksek oyu Danıştay'a yapılan saldırı sonucu yaralanan Mustafa Birden aldı. 5. tur sonuçları şöyle:
"Mustafa Birden 27, Gürsoy Gönenç 26, boş 22, geçersiz 5"

Danıştay Genel Kurulu'nda yapılacak olan seçimlerde 4 aday yarışıyor. Danıştay 4. Daire Başkanlığı görevini yürütürken, 2 Mayıs 2006'da Danıştay Başkanlığı'na seçilen Çörtoğlu'nın yerine aday olan isimler şöyle:

"Danıştay 1. Dairesi Başkanı Yılmaz Çimen, 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, 3. Daire Başkanı Gürsoy Gönenç, 7. Daire Başkanı Turgut Candan" 87 üyeli genel kurulda yapılacak seçimlerde başkan seçilebilmek için salt çoğunluğun (en az 44 üyenin) oyunu almak gerekiyor.

Gizli oyla gerçekleştirilecek seçimlerde ilk üç oylamada sonuç alınamazsa üçüncü turda en çok oyu alan 2 aday arasında dördüncü tur oylama yapılacak. Bu turdan da sonuç alınmazsa seçim yeniden aday gösterilerek tekrarlanacak. Danıştay'ın yeni başkanı yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl süreyle görev yapacak.

Seçimlere yarın devam edilecek.
 
Kaynak: ANKA

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?