Danıştay'ı gören Orduevi kameraları istendi

Danıştay saldırısının aydınlatılması için Ankara Sıhhiye Orduevi'nin kameraları da istendi.

Danıştay'ı gören Orduevi kameraları istendi

Dünya Bülteni/Haber Mrrkezi

Birinci ''Ergenekon'' davasına bakan mahkeme heyeti, Danıştay saldırısına karıştığı iddia edilen sanık veya sanıkların olay yerine gelişlerinin tespit edilmesi için Sıhhiye Orduevi Müdürlüğüne yazı yazılarak, 16-17 Mayıs 2006 tarihinde kullanılan hard diskin içindeki görüntülerin seyredilmesine imkan verecek programın gönderilmesini kararlaştırdı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 21 Nisandaki oturumda değerlendirilmeyen taleplere ilişkin ara kararlar celse arasında alındı.

Buna göre, Danıştay Başkanlığına yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, OYAK Güvenlik tarafından Danıştay binasına takılan güvenlik kameralarına ait görüntülerin kayıt edildiği kaç hard disk olduğu ve takılan hard disklerin seri numaralarının ayrıntılı olarak sorulmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, Danıştay saldırısına ait dava dosyasında soruşturma aşamasında Genelkurmay Başkanlığı Sıhhiye Orduevi Müdürlüğünden 16-17 Mayıs 2006 tarihlerine ait saat 08.00 ile 11.00 arasındaki görüntülerin istenildiğini, Orduevi tarafından 26-28-29 nolu kameralara ait 08.30 ile 10.30 arasındaki güvenlik kameralarına ait görüntülerin gönderildiğini kaydetti.

Gönderilen bu görüntülerin mahkeme tarafından CD içerisinde bulunan program kullanılarak, açılıp incelendiğini ifade eden mahkeme heyeti, Alparslan Arslan'ın yakalanarak, araca bindirildiği anın görüntülerde olduğu, ancak sanığın ve olaya karıştığı iddia edilen diğer sanıkların olay yerine gelişlerinin görülmediğini belirtti.

Mahkeme heyeti, bu nedenle 16-17 Mayıs 2006 tarihlerine ait diğer görüntülerin bulunması halinde olaya karıştığı iddia edilen sanık veya sanıkların olay yerine gelişlerinin görülmesinin muhtemel olduğunu vurguladı.

Bu gerekçeyle Sıhhiye Orduevi Müdürlüğüne müzekkere yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, 16-17 Mayıs 2006 tarihinde kullanılan hard diskin ve hard disk içerisindeki görüntülerin seyredilmesine imkan verecek programın mahkemece incelenmek üzere gönderilmesini karara bağladı.

Mahkeme heyeti, o tarihte güvenlik kameralarıyla ilgili hangi şirketle anlaşma yapılıp yapılmadığı, istenilen hard diskin ne zaman takıldığı ne zaman ve neden söküldüğünün de bildirilmesini kararlaştırarak, bu hard diskin, Orduevi'nde olmaması halinde de nerede olduğunun bildirilmesine karar verdi.

ORDUEVİ'NDEKİ KAMERALARIN KROKİSİ İSTENDİ

Mahkeme ayrıca, Sıhhiye Orduevi'nden, 16-17 Mayıs 2006 tarihlerinde kullanılan ve Orduevi'nin etrafını gösteren kameraların nerelerde olduğunun basit kroki üzerinde gösterilmesini, krokide kameraların yerlerinin de kamera numaraları yazılarak bildirilmesini istedi.

Alparslan Arslan'ın CMK'nın 75. maddesi uyarınca kan ve kıl örneğinin genel anestezi altında alınmasının sanık yönünden hayati tehlike oluşturup oluşturmayacağının Adli Tıp Kurumu Başkanlığından sorulmasına karar veren mahkeme heyeti, Ankara Emniyet Müdürlüğünün de Danıştay saldırısıyla ilgili yapılan soruşturma aşamasında şüpheli olarak beyanları alınan sanıkların yakalandıklarında ve gözaltına alındıklarında ilgili emniyet müdürlüklerince üzerlerinde çıkan cep telefonlarıyla ilgili olarak inceleme yapılıp yapılmadığının tek tek araştırılarak bildirilmesini kararlaştırdı.

İddianamede ve birleşen dosyada adı geçen sanıklarla ilgili istihbari bilgi olup olmadığının Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden sorulmasına karar veren mahkeme heyeti, bilgilerin gizli olması halinde gizlilik esasları dikkate alınarak gönderilmesini kararlaştırdı.

Danıştay saldırısının ardından Arslan'a ait olduğu belirtilen aracın olay yerinden çekilme görüntülerinin tamamının istenilmesine karar veren mahkeme heyeti, 17 Mayıs 2006 tarihi itibarıyla Danıştay binasına ait olan giriş-çıkış kapılarının nerede olduğunun kroki halinde tespit edilerek, mahkemeye bildirilmesi için Danıştay Başkanlığına yazı yazılmasını da hükme bağladı.

Mahkeme heyeti, Alparslan Arslan'ın kız kardeşinin kullandığı iddia edilen sim kartın da hangi makinelerde kullanıldığı ve kullanılan bu makinelerde hangi sim kartlarının takıldığı konusunda Turcell'den gelen yazı üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılmasını kararlaştırdı.

Mahkemeden can alıcı sorular

• Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon 1. İddianamesi’nde yer alan sanıklarla Danıştay sanıkları hakkında Genelkurmay, Jandarma, MİT ve Emniyet tarafından istihbari bilgi toplanıp toplanmadığını bu kurumlara sordu.

• Mahkeme, 2005-2006 itibariyle bir SİM kartın kopyalanması ve klonlanması suretiyle sistemde aynı anda başka kişilerce de kullanılıp kullanılmayacağını TİB’e ve GSM şirketlerine ayrı ayrı sordu. Arslan’ın kız kardeşi Elif’e ait olduğu iddia edilen SİM kartın hangi makinalara takıldığı da araştırılıyor.

AYRINTILI KROKİ İSTENDİ

• Mahkeme, Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan’ın uyuşturucu madde alıp almadığına ilişkin araştırma yapılmasında da ısrar etti. Alparslan Arslan’ın kıl ve kan örneği vermemek için didermesi nedeniyle Adli Tıp Kurumu’na yazı yazan heyet, kıl ve kan örneklerinin genel anestezi altında alınmasının hayati risk doğurup doğmayacağını sordu.

• Danıştay binasına ait olan tüm giriş-çıkışların nerede olduğunu soran mahkeme, bunların ayrıntılı krokisini de Danıştay’dan talep etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 07:53
banner53
YORUM EKLE

banner39