Danıştay'ın katsayı kararına tepkiler çığ gibi

Danıştay'ın YÖK'ün yeniden düzenlediği katsayı çözümünü iptal etmesine hukukçular ve STK'lar tepki gösterdi.

Danıştay'ın katsayı kararına tepkiler çığ gibi

Yusuf Ziya Gökçek / Dünya Bülteni

YÖK'ün katsayı adeletsizliğini sembolik hale getiren düzenlemesi de Danıştay 8'inci Dairesi tarafından iptal edilmesini, hukukçular ve STK'lar, 'fırsat eşitsizliğine' kapı aralayan bir karar olarak değerlendirdi.

Danıştay’ın YÖK’ün revize ettiği katsayı kararını iptal etmesi üzerine Dünya Bülteni’ne kararı yorumlayan Boğaziçi Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Bilal Çalışır ‘Danıştay’ın verdiği karar hukuka uygun değildir’ dedi.

DANIŞTAY YÖK'ÜN ALANINA GİRDİ

Çalışır, Danıştay’ın  verdiği kararla eğitim alanında ‘uzman’ olan YÖK’ün düzenlemesini ve uzmanlığa tartışmaya açtığını belirtti. Yargı organların eğitim politikalarının odağı gibi hareket etmesinin YÖK’ün alanına girmek olduğunu belirten Çalışır, Danıştay’ın YÖK gibi çalışamayacağının altını çizdi.

Avukat Çalışır,  Danıştay’ın aldığı kararın fırsat eşitsizliğinin önünü açtığını ve hukuken eşitlik olma durumuna da engel olduğuna da sebep olduğunu söyleyerek, ‘Acaba YÖK yüzde 50 eşitsizliğe yol açacak bir düzenlemeye imza atsaydı Danıştay iptal edecek miydi’ dedi.

Çalışır, Danıştay’ın kafasında nasıl bir düzenleme olduğunu da belirtmesi ve bunu nasıl gerekçelendireceğini de merak ettiğini vurguladı.

VERİLEN KARARLA EŞİTLİK İLKESİ İHLAL EDİLMİŞTİR

Hukukçular Derneği ve Uluslararası Hukukçular Birliği Yönetim kurulu üyesi Av. Fatma Benli ise Danıştay’ın YÖK’ün katsayı kararını ikinci kez bozmasıyla ilgili olarak Dünya Bülteni’ne ‘Danıştay’ın meslek lisesi ve düz lise mezunları arasında farklı puan verilmesini iptal edilen kararı, kanun önünde herkesin eşit olduğuna ilişkin anayasal ilkeyi ihlal etmiştir. Buna göre düz lise mezunları ile meslek liseleri mezunları eşit değildir. Danıştay bu kararıyla yaptıkları aynı soru için farklı liselerden gelen öğrencilerden birine çok az puan verirken diğerine çok fazla puan verilmesi ve meslek lisesi öğrencisinin çok daha fazla çalışarak ve fazla soru cevaplayarak da olsa aradaki bu farkı kapatamaması anlamına geliyor . Üniversite sınavında, aynı sayıda soruyu yanıtlayan fen lisesinden mezun olan bir adaya, sağlık lisesinden mezun olan bir adaydan daha fazla puan verilmesi, şüpheye mahal vermeyecek açıklıkta “ayrımcılık”tır.

İstanbul Barosu’nun iptale yönelik açtığı  davayı kabul eden Danıştay, katsayı uygulamasını devam ettirerek meslek liselerine karşı yapılan bu ayrımcılığın yeterli olmadığını, aradaki puan farkının daha fazla olması gerektiğini ifade etmiştir. 

Bu da daha çok dar gelirli ailelerin çocuklarının tercih ettiği meslek liselerinin önünü kesme ve öğrencileri ara teknik elaman olmaya mahkum etmek anlamına gelmektedir. Daha iyi bir meslekte daha iyi yaşam koşullarında yaşama hakları yok saymadır.  Maalesef bu kararın olumsuz etkilerini, meslek liselerinde okutan tüm öğrenciler ödemek durumunda kalacaklardır. Bu durum meslek liselerini bitirme noktasında getirmiştir.’ şeklinde konuştu.

DANIŞTAY YÜRÜTMENİN YERİNE Mİ GEÇMEK İSTİYOR ?

Danıştay’ın YÖK’ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin kararının yürütmesini durdurmasının ardından İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Başkanı Hüseyin Korkut ise basına yaptığı açıklamada şunları söyledi; 
 

“İstanbul Barosu’nun YÖK'ün bu yeni kararının da iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan dava sonrasında, Danıştay’ın yürütmeyi oy birliğiyle durdurmasını esefle karşılıyoruz. Öncelikle, İstanbul Barosu’nun durumdan vazife çıkartarak Danıştay’da yeniden dava açmasını hukuk ve adalet açısından son derece sakıncalı buluyoruz.

Türkiye’nin önünü açması ve gerginliklerin azaltılması  yönünde misyon üstlenmesi gereken kurumlar maalesef, gerginliğe sebep olacak kararlara imza atıyorlar. Danıştay’ın katsayı konusunda verdiği ilk kararı da bu son kararı da hukuksuz buluyoruz. Millet çocuklarının öğrenimini ve geleceğini engelleme girişiminden başka bir şey olmayan bu kararı alan Danıştay’ı milletimize havale ediyoruz.

Sınav süreci bu kadar daralmışken ve başvurular neredeyse bitmişken, yüz binlerce genci ilgilendiren bu kararın alınması sistemi tıkayacak bir hale getirmiştir. Danıştay, milletle inatlaşarak nereye varmak istiyor? Yürütmenin yerine mi geçmek istiyor?”

YÖK NASIL BİR DÜZENLEME GETİRMİŞTİ ?

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), üniversiteye girişte adaylar arasında uygulanan katsayı farkını 0.02’ye indirerek üniversite adaylarının alanlarıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılacaktı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 19:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meryem Sevra
Meryem Sevra - 9 yıl Önce

Yarın 13.00'de Özgür-Der'in Galatasaray Lisesi'nden İstanbul Barosuna yapacağı protesto yürüyüşüne katılalım.

banner39

banner36

banner37

banner35