banner39

Darbe dönemlerinin bakanı uyardı

Darbe dönemi bakanlarından Şahap Kocatopçu, ülkenin yeniden darbe yıllarına götürülmeye çalışıldığını söyledi.

Arşiv 19.12.2009, 08:30 19.12.2009, 10:09
Darbe dönemlerinin bakanı uyardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şahap Kocatopçu, 27 Mayıs ve 12 Eylül darbelerinin ardından askerî yönetimin sanayi bakanlığına getirdiği isimdi.

Türkiye'nin en sancılı yıllarına tanıklık eden Kocatopçu Zaman'a yaptığı açıklamada, DTP'nin kapatılmasının ardından yaşanan sokak eylemleri konusunda önemli uyarılarda bulundu. Kocatopçu, provokasyonlarla 'sıkıyönetim' şartlarının oluşturulduğu görüşüne katılıyor. 94 yaşındaki asırlık çınar, Türkiye'nin yeniden darbe yıllarına götürülmeye çalışıldığını belirtiyor. İşsiz gençlerin provokasyonlara çabuk kandığına dikkat çekerken, "Sıkıyönetim ve OHAL gibi kavramların bugün konuşuluyor olması bile Türkiye'ye zarar veriyor. Darbeler ülkeyi 50 yıl geriye götürmüştür. İki defa ihtilal yaşadık. Allah üçüncüsünden korusun." diyor.

Şahap Kocatopçu, 27 Mayıs 1960 ile 12 Eylül 1980 darbelerinden sonra askerî yönetimler tarafından iki kez sanayi bakanlığına getirildi. 94 yaşındaki Kocatopçu, neredeyse Cumhuriyet'le yaşıt. Cumhuriyet'in kurulduğu 1923 yılında ilkokula başlamış. Uzun yıllar Şişecam'da genel müdürlük koltuğunda oturdu ve TÜSİAD başkanlığı yaptı. Asırlık çınar, Türkiye'nin geçirdiği en sancılı yılların da tanığı... Şimdi 60 yıldır yaşadığı Teşvikiye'deki evinde siyaset ve iş dünyasının yoğun gündeminden uzak günler geçiriyor. Kimi zaman gözleri dolarak izlediği haberlere rağmen Türkiye'de yaşanan gelişmelere yılların verdiği deneyimle pozitif yaklaşıyor. AK Parti hükümetinin demokratik açılım fikrini yerinde bulan Kocatopçu, Mahmur ve Kandil'den PKK'lıların indirilmesinin şova döndürülmesini ise eleştiriyor. Kocatopçu, "Hükümet dağdan indirdiği PKK'lıların yaşam şartlarını da ayarlamalıydı. Eğer onları ortada bırakırsa gidip birtakım derneklere üye olabilir ve yine kötü faaliyetlere katılabilirler." ifadelerini kullanıyor.

Şahap Kocatopçu, muhalefet partilerinin demokratik açılım sürecinde ortaya koyduğu tavra da tepkili. Bu konuda şu görüşü dile getiriyor: "Partiler kendi görüşleri üzerinde ısrar ederek birlik ve beraberlikten uzak kaldıkları sürece demokratik açılımın yapılamayacağı kanısındayım."

Terörün sebeplerinin başında işsizliğin ilk sırada yer aldığını söyleyen Kocatopçu, yönetim hatalarının sorunu büyüttüğünü vurguluyor: "Bazı isyanları çok kötü bir şekilde durdurduk. 20 sene önce yaşanan olaylarda büyük kırımlar yapıldı, öldürmeler yapıldı. O gün bebek olanlar bugün ellerine taş sopa alıp sokağa çıkıyor, isyan ediyorlar. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerine terör nedeniyle yatırım yapılamadı. Terör olmasaydı bölgede sanayi çok gelişirdi, çünkü işgücü fazla. Coğrafi bakımdan Doğu'ya ihracat yapma fırsatı var. Ama maalesef terör engelliyor."

EKONOMİ İYİ DURUMDA

Zorlu bir süreçten geçtiğini hatırlatan asırlık çınar, halka 'tahriklere kapılmayın, sabırlı olun' çağrısında bulunuyor. Şahap Kocatopçu, dünyayı sarsan krize rağmen Türkiye ekonomisi konusunda da iyimser. Kocatopçu, "Bazı bocalamalara rağmen Türkiye ekonomisi iyi bir yolda ilerliyor. Dünya yardım teşkilatından dahi yardım istemeden bunu yürütmek büyük bir başarı." diyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?