banner39

Darbe Günlükleri ilk önce Balbay'a gitmiş

Şener Eruygur, Özden Örnek'in günlüğünü, kamuoyuna yansımadan 8 ay önce Mustafa Balbay'a göndermiş

Arşiv 07.10.2009, 08:17 07.10.2009, 08:17
Darbe Günlükleri ilk önce Balbay'a gitmiş


Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in darbe günlüklerinin, Star'ın manşetinde ve Nokta dergisinde yayınlanmadan aylar önce Şener Eruygur tarafından Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Ergenekon tutuklusu Mustafa Balbay'a verildiği ortaya çıktı.

Selin Ongun'un haberine göre, Şener Eruygur'daki günlüklerin bazı bölümleri seçilerek, Balbay'ın anlamasını kolaylaştıracak kısa değerlendirmeler yapılarak Balbay'ın bilgisayarına kaydedildiği belirlendi.

8 AY ÖNCE BALBAY'A VERİLMİŞ

2. Ergenekon iddianemesinin ek delil klasörlerinde Balbay'ın bilgisayarıyla ilgili inceleme raporları yer aldı. Raporlar, Eruygur ve Balbay'ın 'darbe günlükleri' kamuoyuna yansımadan 8 ay önce günlükleri bildiklerini ortaya çıkardı. Ergenekon tutuklusu Mustafa Balbay'ın dizüstü bilgisayarına ilişkin hazırlanan "değerlendirme" raporuna göre, darbe günlüklerinin Balbay'ın bilgisayarına "giriş tarihi", 15 Temmuz 2006, kayıt saati de 13:20. Yani günlükler Nokta'da yayımlanmadan sekiz ay önce Balbay'ın bilgisayarına girmiş.

ÖZEL NOTLAR DA EKLENMİŞ

204 numaralı klasördeki "Mustafa Balbay ve Şener Eruygur'dan elde edilen günlüklerin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi" başlıklı bölümdeki tespitler, Mustafa Balbay'ın bilgisayarında yapılan incelemede, bir başka gerçeğin daha ortaya çıkarıldığını gösteriyor. Balbay'ın bilgisayarına dijital olarak aktarılan Darbe Günlükleri'nin kaynağı ise Şener Eruygur'da yakalanan 7 Nolu CD'nin içerisindeki "Özden günlük" isimli klasörden seçilerek oluşturulmuş. Balbay'ın bilgisayarına aktarılan Darbe Günlükleri' ile ilgili bölümlerde, Balbay'ın bahsedilen şeyleri anlayabilmesi için küçük değerlendirme notları da eklenmiş.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?