Darbe karşıtları, 27 Mayıs'ı protesto etti

İzmir'de 'Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu', 27 Mayıs'ın yıl dönümünde İzmir'de protesto eylemi yaptı.

Darbe karşıtları, 27 Mayıs'ı protesto etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
İzmir'de 'Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu' üyesi bir grup, yıldönümünde 27 Mayıs 1960 darbesini protesto etti. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi başlangıcında biraraya gelen grup, 'Dur de dur de darbelere dur de' ve '27 Mayıs bir daha asla' slogan ve pankartlarıyla cadde boyunca yürüdü. Darbe karşıtları, 50 yıl önce yapılan 27 Mayıs darbesine ve darbecilere 'Bir daha asla' mesajı verdi. 

Grup adına basın açıklamasını okuyan Yağmur Bostan, son 50 yılını hesabı sorulmamış darbelerle geçirmiş bir ülkenin çocukları olduklarının altını çizdi. Albay Alparslan Türkeş'in 'Sevgili vatandaşlar, dün gece yarısından itibaren bütün Türkiye'de Deniz, Hava, Kara Türk Silahlı Kuvvetleri el ele vererek memleketin idaresini ele almıştır." dediği açıklamanın üzerinden 50 yıl geçtiğini belirten Bostan, "Dünyada hiçbir zulüm, hiçbir adaletsizlik 50 yıl sürmez, sürmemeli." dedi. Türkeş'in radyolarda yükselen sözlerinin on yıl sonra bir mektup, yirmi yıl sonra siyah beyaz televizyonlarda konuşan bir general, yıllar sonra altına imzalar atılan MGK bildirisi ve son olarak internete düşen bir açıklama olduğunun altını çizen grup sözcüsü Yağmur Bostan, "Aslında sözler aynıydı, niyetler aynıydı, yapanlar aynıydı, sonuçlar aynıydı. Demokrasiyi bizim için lüks bulanlar, adil ve eşit koşullarda iktidar sahibi olamayacağını bilenler, kendilerini bu ülkenin tek sahibi olarak görenler, silah zoruyla iktidar oldular. Cumhurbaşkanını, hükümet üyelerini, Demokrat Partili vekilleri hatta genelkurmay başkanını tutukladılar, işkence ettiler. Başbakan üzerinde sigara söndürdüler. Hukukun ayaklar altına alındığı bir mahkeme düzeni kurdular. Başbakanı ve iki bakanı idam ettiler." diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu'nun 27 Mayıs darbesinin ürünü olduğunu ifade eden Bostan, darbeyi gerçekleştiren askeri cunta adına Genelkurmay Başkanını, darbecileri yüreklendiren CHP adına CHP'nin yeni genel başkanını, darbe öncesi ve sonrası yayınlarıyla darbeye destek veren meslektaşları adına genel yayın yönetmenlerini darbe mağdurlarından özür dilemeye davet etti. Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu üyeleri, darbenin 50. yılından bir gün önce darbe olmadan darbeleri durdurmak üzere sivil savunmaya devam edeceklerini duyurarak açıklamalarını, "Bir daha asla" sözleriyle bitirdi. Grup, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.
 
 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 07:33
banner53
YORUM EKLE

banner39