Darbe toplantısında 16 komutan, 2 başsavcı

3. Ordu Komutanlığı nezdinde 2009'da yapılan Erzincan'daki 'bölge toplantısı'nın darbe seminerine dönüştüğü ortaya çıktı

Arşiv 08.03.2010, 08:04 08.03.2010, 10:25
Darbe toplantısında 16 komutan, 2 başsavcı

 

3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in 1 numaralı sanık olarak yer aldığı Erzincan'daki Ergenekon soruşturması çerçevesinde önemli iddialar gündeme geliyor. Buna göre, 2009 yılının başında Erzincan'da yapılan 'bölge toplantısı' darbe hazırlığına dönüştü. 3. Ordu Komutanlığı nezdinde gerçekleştirilen seminere, aralarında 2. Ordu'dan isimlerin de olduğu 16 ilin komutanı katıldı. İki ilin başsavcısı ve Genelkurmay Harekât Dairesi'nden komutanların hazır bulunduğu toplantıya ilişkin bilgiler iddianameye de girdi. Tutuklanan Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Recep Gençoğlu olayı doğrularken, gizli tanık Efe orada bulunan bazı rütbeli isimleri teşhis etti. Şahıslar arasında Albay Dursun Çiçek'in de yer aldığı ileri sürülüyor. 

Edinilen bilgilere göre toplantı, askerî konuların konuşulduğu bir seminer havasında başladı. Daha sonra farklı bir mecraya taşındı. Erzincan'da Başsavcı ve Jandarma işbirliği ile gerçekleştirilen soruşturmaların ayrıntıları üzerinde duruldu. Operasyonların diğer illere de yayılması planlandı. 2011 seçimlerinde 'iç tehdit' olarak algıladıkları mevcut hükümetin devam etmesi ihtimaline karşı müdahale ortamının hazırlanması tartışıldı. Plana göre, hükümet üyeleri bazı cemaat ve suç örgütleri ile irtibatlıymış gibi gösterilip soruşturmalara dahil edilecekti.

Seçim döneminde önceden planlanmış 'silahlı örgüt evlerine' operasyonlar düzenlenecek ve seri gözaltılar yapılacaktı. Sanıklarda ele geçirilen fişleme raporları ve illegal dinleme kayıtlarının bu amaçla hazırlandığı belirtiliyor. Darbe toplantısına katılan bazı komutanlar akşam saatlerinde ise Şömine Kafe'deki yemekte bir araya geldi. Söz konusu toplantının Sokak Çocukları Derneği'nin başındaki İ.M. tarafından gizli kamerayla görüntülendiği ileri sürülüyor.

İddianamede darbe toplantısına ilişkin önemli bilgiler yer alıyor. Buna göre, soruşturma kapsamında tutuklanan Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Recep Gençoğlu ifadesinde, toplantı yapıldığını ve katıldığını kabul etti. Darbe toplantısı gizli tanık Efe'nin ifadelerinde de yer alıyor. Efe, darbe toplantısına katılan bir kısım rütbeli personeli ayrı ayrı teşhis etti. Şahıslar arasında 'Kaos Planı'nın altında imzası bulunan Dursun Çiçek de bulunuyor.

3. Ordu Komutanlığı'nda yapılan toplantının devamı olarak İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda da çeşitli toplantılar yapıldığı belirtiliyor. Şüpheli Ersan Ergut'ta ele geçirilen notlara göre, söz konusu toplantıları yapan kişinin dönemin İl Jandarma Alay Komutanı Recep Gençoğlu olduğu, bu toplantıların bir kısmına başsavcı İlhan Cihaner'in de katıldığı, illegal emirleri Gençoğlu ve Cihaner'in birlikte verdiği kaydediliyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?