banner39

'Darbe yapmadığımız için tehdit edildik'

Özden Örnek, "görevdeyken hem darbe yapmadığımız için, hem de darbe teşebbüsü içinde olduğumuz iddiası için tehditler aldık" dedi.

Arşiv 20.04.2007, 10:00 20.04.2007, 10:55
'Darbe yapmadığımız için tehdit edildik'

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, "Tanımadığımız kişiler, darbe yapmadığımız için bize tehdit mektupları gönderdi." dedi.

Örnek, kendisine ait olduğu öne sürülen günlükleri yayınlayan Nokta Dergisi'ne noter kanalıyla cevap gönderdi. Polis baskınından sonra ilk sayısı piyasaya çıkan dergi, Örnek'in açıklamasının tam metnini yayınladı. Günlükleri yalanlayan emekli Oramiral, "Bizler o günün komutanları, benzer suçlamalarla görev başındayken birçok kez karşılaştık. Tanımadığımız kişiler darbe yapmadığımız için bize tehdit mektupları gönderirken, diğer bir kısmı da darbe teşebbüsü içinde olduğumuzu öne sürerek tehdide yeltendiler." savunmasını yaptı. emekli Oramiral Örnek, günlüklerin yayınlanmasının ardından da tehdit aldığını bildirdi.

Gerçekte var olmayan, hiç tutulmamış bir günlükten söz edilerek kişilik haklarına saldırıldığını savunan Özden Örnek, şöyle dedi: "Benim yazılı, basılmış, hatta tutulmuş bir günlüğüm yoktur. Bu iddiayla yayınlanan yazıların tamamı sahtedir."

Günlük değil, hatırat tuttum

1957 senesinden başlayarak gemi komutanlığının sona erdiği 1981'e kadar siyasi içeriği olmayan hatırat tuttuğunu kaydeden Örnek, bunun dışında günlük tutmadığını tekrarladı. Faaliyet programlarını ve yazdığı bilgisayar kayıtlarını sildiğini de vurguladı. Komutanların zaman zaman bir araya gelerek ülkedeki gelişmeleri değerlendirdiğini kaydeden emekli Komutan, bunun düşünce alışverişinde bulunmaktan başka bir şey olmadığını ve pozisyonları gereği son derece normal olduğunu savundu. Bu görüşmelere esrarengiz bir hava katılarak komplo teorileri oluşturulduğunu iddia eden Örnek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kamuoyuna açık günlük faaliyet takviminin, dönemin medya gündeminden faydalanılarak günlük haline getirildiğini söyledi. Örnek, TSK'nın bir darbe hazırlığı içinde olduğu izlenimi uyandırılması ve komuta kademesinin birbirine düşmüş gibi gösterilmesinden de yakındı.

Hilmi Özkök'ün yanında yer aldım

Kuvvet komutanları ile hiçbir zaman fikir ayrılığına düşmediklerini iddia eden emekli Oramiral, söz konusu günlükte kendisini en fazla rencide eden suçlamalardan birinin dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e karşı takındığı öne sürülen tavır olduğunu belirtti. Bu tür iddiaların gerçek dışı olduğunu vurgulayarak, "Komutanlık yaptığım iki yıl boyunca daima yanında yer aldım, destek verdim ve kendisinden daima destek aldım." ifadesine yer verdi. Örnek, yayınlanan yazılarda kendisinin Atatürkçü düşünce karşıtı gibi gösterilmesinden de şikâyet etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?