banner15

Darbeci Çölaşan'ın yargılanmasına izin yok

Danıştay, 27 Mayıs darbesini öven Tansel Çölaşan'ı akladı.

Darbeci Çölaşan'ın yargılanmasına izin yok


Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, '1960 ihtilali aslında bir devrimdir' diyen Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan hakkındaki suç duyurusuyla ilgili olarak, 'kanunda suç sayılan koşulların oluşmadığını' savundu.

Tansel Çölaşan'ın Ankara Barosu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşma, Mazlum-Der tarafından yargıya taşınmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevsizlik kararı vererek, Mazlum-Der'in şikayet dilekçesini gerekli incelemenin yapılması için 18 Mart'ta Danıştay Başkanlığı'na göndermişti.

DARBEYE VİZE

DANIŞTAY Başkanı Sumru Çörtoğlu, söz konusu dilekçeyi inceledikten sonra Çölaşan ile ilgili herhangi bir inceleme yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

Mazlum-Der Genel Başkanı Emrullah Beytar ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 'Bu karar darbe ve darbe yapmaya bir vizedir' dedi.

Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde şunları söylemişti: '27 Mayıs'ı ihtilal olarak görmek hata olur. 1960 ihtilali aslında bir devrimdir.'

Sumru Çörtoğlu, kararla ilgili Mazlum-Der'e şu yazıyı yazdı: 'Şikayet dilekçesinin işleme konulabilmesi ve 2575 sayılı Danıştay Kanunu'nda öngörülen ceza soruşturması ve disiplin kovuşturması sürecinin başlatılabilmesi için bu Kanunda aranılan koşulların varlığı söz konusu değildir.'

Kaynak: Star

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 17:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikret Kizgin
Fikret Kizgin - 11 yıl Önce

Zaten bundan böyle 28 Subat'i, 12 Mart'i, 27 Nisan'i, 12 Eylül'üde vs vs Bayram olarak kutlasak iyi olur.

banner39

banner36

banner37

banner35