banner39

'Darbeci' USİAD'ın kurucu üyesi 27 Mayısçı çıktı

Genel Sekreteri'nin 'darbe çağrısı' ile gündeme gelen USİAD'ın, 27 Mayısçı Şefik Soyuyüce'nin de kurucularından olduğu ortaya çıktı.

Arşiv 17.02.2008, 14:43 17.02.2008, 19:27
'Darbeci' USİAD'ın kurucu üyesi 27 Mayısçı çıktı


Genel sekreteri darbe çağrısı yapan "Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği" (USİAD)'nin kurucuları arasında 27 Mayıs ihtilalcisi Milli Birlik Komitesi üyesi emekli Binbaşı Şefik Soyuyüce'nin de olduğu ortaya çıktı.

Soyuyüce, darbeye fiilen katılmış ve 13 Kasım 1960'ta İhtilal Komitesi'nin parçalanması üzerine 14'lerden biri olarak Kopenhag'a sürgüne gönderilmişti. 27 Mayıs İhtilali öncesinde İstanbul'da yapılması gerekenleri planlayan Soyuyüce, ülkedeki öğrenci hareketlerini kendisinin organize ettiğini anlatmıştı.

USİAD Genel Sekreteri Birol Başaran, ADD Kadıköy Şubesi'nin 4-13 Şubat 2008 tarihlerinde gerçekleştirdiği 'Hukuk ve Siyaset Okulu'nda yaptığı konuşmada "Hukuk dışına çıkılacak günler geliyor diye düşünüyorum." demişti. Başaran, konuşmasında, "Bazı durumlarda hukukun askıya alınmasında bir zarar yoktur diye düşünüyorum. Bunlardan biri de Atatürk'ün yaptığı devrimdir" ifadelerini kullanmıştı. Başaran'ın konuşması salondaki dinleyenler tarafından dakikalarca alkışlanmıştı.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?