banner39

Darbecilerin suikast planı engellendi

Venezüella'da seçimlere saatler kala, Chavez yönetimi, darbecilerin suikast planını ortaya çıkardı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Darbecilerin suikast planı engellendi

Venezüella, yarın yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanırken, halkçı Devlet Başkanı Hugo Chavez, ülkedeki muhalefetin, ABD destekli devlet başkanı adayına karşı keskin nişancı saldırısı planının son anda engellendiğini bildirdi.

Hugo Chavez, “bir grup radikalin Manuel Rosales’i dürbünlü bir tüfekle vurmayı planladığını” ve böylece suikast emrini kendisinin verdiği düşüncesini yayarak, seçimleri rayından çıkarmak ve karışıklık yaratmanın amaçlandığını söyledi. İstihbarat servislerinin bu planı boşa çıkardığını belirten Chavez, suikastın ülkedeki “faşistler”ce planlandığını belirterek, “Çılgınlar tarafından hazırlanan komploları etkisiz hale getirmeyi başardık” dedi.

Ülkedeki muhalefet liderine suikast düzenleme hazırlığında olan komplocuların, “başarıya ulaşamayacağını” belirten Chavez, “Kazanacağız ve umarım muhalefet, yenilgiyi kabul edecek” diye konuştu.

Chavez’e tam destek

Öte yandan AP haber ajansının yaptığı bir kamuoyu yoklaması, Chavez’in, ABD destekli rakibi Rosales karşısında açık ara önde olduğunu ortaya koydu. AP’nin, Ipsos anket şirketine yaptırdığı yoklamaya göre, seçimlerde Chavez’e oy vereceğini söyleyen Venezüellalıların oranı yüzde 59’u bulurken, ABD destekli muhalif aday Rosales ise, yüzde 27’de kaldı.

Ankete katılanların yüzde 13’ü ise, “kararsız” olduğunu belirtti. Venezüella’daki sosyo-ekonomik durumun, siyasi olaylardaki etkisini de gözler önüne seren ankete katılanlardan Rosales’e oy vereceğini söyleyenlerin büyük bir çoğunluğu “zengin” Venezüellalılar olurken, emekçiler ise, Hugo Chavez’den yana tutum takındı.

Ankete katılanlara ayrıca, Chavez’in halkçı politikaları da soruldu. 1998 yılında iktidara gelen Chavez’in politikalarına destek tavan yaparken, ülkenin “doğru yolda” olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 61 oldu. Venezüella’daki siyasi sistemi “demokratik” bulanların oranı yüzde 79’a çıkarken, Chavez’in eğitim ve sağlık reformlarını onayların oranı ise, yüzde 75’e yükseldi.

ABD’nin ikiyüzlülüğü

Bu arada, ABD’nin Venezüella büyükelçiliği, bu ülkedeki vatandaşlarına seçimlerin yapılacağı 3 Aralık günü “dikkatli” olmaları konusunda uyarıda bulundu. Venezüella’da 2002 yılında ülkedeki muhalifleri finanse ederek, Chavez karşıtı başarısız bir darbe girişiminde bulunan ABD, seçim günü “halk ayaklanmaları” olabileceğini ileri sürerek, vatandaşlarından dikkatli olmalarını istedi.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, “Venezüella’da önceki seçimlerde yaşanan halk ayaklanmaları ve bu ülkedeki Amerikan karşıtı histerinin yüksekliği ışığında, ABD yönetimi tüm vatandaşlarından kişisel güvenlikleri konusunda hassas davranmalarını istemektedir” denildi.

Venezüella’da halkçı lider Chavez’i devirmek için 2002 yılında başarısız bir darbe girişiminde bulunan ve 2004 yılı seçimlerinde ise, çeteleri finanse ederek, ülkedeki siyasi ortamı terörize eden ABD yönetiminin, 3 Aralık seçimlerinde de benzer provokasyonlarda bulunmasından endişe ediliyor.

Chavez, Venezüella’daki muhaliflere milyonlarca dolar akıttığı bilinen ABD’nin, ülkede istikrarsızlık yaratmak amacında olduğunu defalarca belirtmişti.

Savaş uçağı sevkıyatı başladı

Rusya, Venezüella ile temmuz ayında imzaladığı anlaşma uyarınca, Sukhoi SU-30 tipi 2 savaş uçağını bu ülkeye gönderdi. Ria Novosti ajansının Rus yetkililere dayandırdığı haberde, toplam 24 uçağın gönderilmesini öngören anlaşma uyarınca, 2 adet SU-30MK2 tipi uçağın, AN-124 tipi kargo uçağıyla, üretimlerinin yapıldığı Komsomolsk’tan yola çıkarıldığı belirtildi. Haberde, aynı tip 2 adet uçağın da bu yıl sonuna kadar Venezüella’ya gönderileceği kaydedildi.

ABD’nin itirazlarına rağmen, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, temmuz ayında Moskova’ya yaptığı ziyarette Rusya ile 24 adet Rus savaş uçağının alımıyla ilgili yaklaşık 3.5 milyar dolarlık anlaşma yapmıştı. Caracas yönetimi, Rusya’dan aldığı uçakları, önceden ABD’den alınan ve eskidiği için yedek parça sorunu çekilen F-16’ların yerine koyacak.

 

Kaynak: Evrensel

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?