banner39

Darfur için dev yardım kampanyası

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Sudan'ın Darfur bölgesi ve Çad'ın doğusu için büyük çaplı bir yardım kampanyası başlattı.

Arşiv 16.04.2007, 17:11 16.04.2007, 17:59
Darfur için dev yardım kampanyası

Darfur'da süren ve şimdi komşu Çad'a da sıçramaya başlayan etnik gerginlikler nedeniyle bölgede milyonlarca kişi yaşadıkları yerleri terketmek zorunda kalmış durumda.

Sudan'ın Darfur bölgesinde, hükümet yanlısı Cancavid milisleri ile isyancı gruplar arasında dört yıldır süren çatışmalar sırasında, Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, en az 200 bin kişi öldü, iki milyon kişi de evlerini terketti.

Oxfam, dünyanın en büyük insanlık krizi olarak tanımladığı bu sorunda mültecilere yardım edebilmek için 10 milyon dolar bağış toplamayı hedefliyor.

Kuruluş, Birleşmiş Milletler'in, Darfur bölgesi ile Çad'da hayatta kalabilmek için insani yardıma muhtaç olan dört milyon kişi için gerekli olan yardımın sadece dörtte birini toplayabildiğini söylüyor.

Bölgedeki açlık düzeyinin acil durum boyutuna yaklaştığına dikkat çeken Oxfam, yardım kampanyasından sağlamayı hedeflediği kaynaklarla temiz su, ilaç ve gıda sağlayacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de devrede

Bu arada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Darfur'a BM barışgücü askerlerinin gönderilmesi için, bugün New York'ta Afrika Birliği yetkilileri ile üst düzey görüşmelere başlıyor.

KİMSE YOK MU DERNEĞİ DE YARDIM KAMPANYASI DÜZENLEDİ

Sudan hükümeti Birleşmiş Milletler'e bağlı bir askeri gücün bölgede geniş çaplı varlığına karşı çıkıyor.

300 bin insan mülteci kamplarında açlık ve susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya. Kamplardaki en önemli sorunlardan birisi de bulaşıcı hastalıklar.

Halkın en büyük sorunu açlık ve bulaşıcı hastalıklar. Anneler, bebeklerini muayene ettirebilmek için sayıları ve imkânları sınırlı olan doktor kapılarında bekliyor.

Kışın bile 30 derece olan hava sıcaklığı, salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor. Dünyanın gönderdiği yardımlar ise ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak. Ancak Türkiye'den Kimse Yok mu Derneği'nin ısrarlı yardımları bölge insanından büyük takdir topluyor. Ayrıca Kızılay Sahra Hastanesi'ndeki Türk doktorlar Darfurluları tedavi ediyor. "Müslüman'a uzanacak yardım ellerinden birisi de sizinki olsun" sloganıyla yola çıkan dernek, gönderilecek bir SMS mesajı ile bir ailenin aylık yiyeceğinin temin edilebileceğine dikkat çekiyor. Dernek Başkanı Mehmet Özkara, "Darfur'da bir insanlık dramı yaşanıyor. SMS'le de olsa yardım eli uzatmak insanlık görevi." diyerek yardım çağrısı yapıyor.

Güney Darfur'un merkezi 3 milyonu aşkın nüfusuyla Nyala bir kamplar şehri. Onlarca mülteci kampında 300 binden fazla Darfurlu mülteci yaşıyor. İç çatışmalar 2 milyona varan mülteci dalgası oluşturmuş. Kamplarda yaşayanlar yardım kuruluşlarının gönderdiği yardımlar ile ayakta kalmaya çalışıyor. Bölgede bir aile ayda 3 kg darı ve 200 gr şekerle hayatını sürdürmeye çalışıyor. Mültecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Darfur'da yaşanan insanlık dramına dikkat çeken Kimse Yok Mu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özkara, bölgede sürdürülen yaşamın içler acısı olduğuna vurgu yapıyor. "Başta yaşlı, hasta ve çocuklar olmak üzere kamplarda hayatta kalma mücadelesi veriliyor. Açlıktan kemikleri ortaya çıkacak kadar zayıflayan küçücük çocuklar bir lokma yiyeceğe muhtaç." diyen Özkara, bölgeye bir an evvel yardım ulaştırılması gerektiğini dile getiriyor. Özkara, kampanyanın ilk hedefinin Darfur'da gıda yardımı yapmak, ardından da kalıcı çözümler üretmek olduğunu sözlerine ekliyor.

Kimse Yok Mu Derneği Basın sözcüsü Kemal Dadaşoğlu da mülteci kamplarında açlık sıkıntısının yanında en büyük sorunun bulaşıcı hastalıklar olduğunun altını çiziyor. Dadaşoğlu, sağlık sıkıntılarını şöyle anlatıyor: "Su sıkıntısı had safhada, kışın bile hastanenin yoğunluğu ve yatak kapasitesinin azlığı nedeniyle çoğu hasta günlerce muayene sırası bekliyor. Yaz aylarının yaklaşmasıyla menenjitten korkan halkın en önemli rahatsızlıkları yetersiz beslenme, ishal ve iltihap." Dadaşoğlu, Türk insanının böylesi acı bir tablo karşısında tepkisiz kalmayacağına emin olduklarını vurgulayarak, duyarlı Anadolu halkını kampanyaya destek olmaya davet ediyor.

Darfur bölgesine yardım göndermek isteyenler, banka hesap numaraları aracılığıyla veya SMS yoluyla bağışta bulunabilecek. TURKCELL, TELSIM ve AVEA faturalı telefonlarından "DARFUR" yazıp, 5777'ye bir SMS atan kullanıcılar, Darfur için 5 YTL bağışta bulunabiliyor. Daha farklı yardımlarda bulunmak isteyenler ise 0216 521 80 80 no'lu telefondan derneğe ulaşarak katkıda bulunabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?