banner15

Darfur, Sudan'ı başkanlıktan etti

Afrika Birliği dönem başkanlığı için sırası geçen yıl gelen Sudan'a, Darfur krizi yüzünden bu yıl da başkanlığı vermedi.

Darfur, Sudan'ı başkanlıktan etti

Afrikalı liderler, Sudan yerine bu yıl birliğin dönem başkanlığını Gana'nın Devlet Başkanı John Kuffuor'a vermeye karar verdiler.

Beşir'in başkanlık sırası aslında geçen yıl gelmiş ama Darfur krizi yüzünden 12 ay süreyle ertelenmişti. Böylece başkanlık ikinci kez ertelenmiş oluyor.

Uluslararası Af Örgütü Amnesty International başta bir çok uluslararası örgüt, Beşir dönem başkanlığına getirilirse, Afrika Birliğinin itibarının ciddi şekilde zedeleneceği uyarısında bulunmuştu.

Sudan hükümeti, dört yıla yakın süredir çatışmaların sürdüğü Darfur bölgesinde halka şiddet uygulayan milisleri desteklemekle suçlanıyor.

Ömer el Beşir ise Cincavid adıyla bilinen bu milislere destek verdiğini yalanlıyor ve Darfur'daki sorunların abartıldığını iddia ediyor.

Darfur'da asilerle hükümet yanlısı milisler arasında yaklaşık dört yıldır devam eden çatışmalarda 200 bini aşkın insan öldü ve 2 milyonu aşkın insan evlerini terkederek göçmek zorunda kaldı.

Eylem planı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Etyopya'da toplanan 50 Afrikalı lidere hitaben yaptığı konuşmada, Sudan'ın Darfur bölgesinde yaşanan şiddeti durdurmak için buraya acilen bir ortak güç konuşlandırılması çağrısı yaptı.

Genel Sekreter, Afrika Birliği zirvesi için biraraya gelen liderlere bir BM-Afrika Birliği ortak gücü oluşturma konusundaki kilitlenmeyi aşmak için Birleşmiş Milletler'le birlikte çaba göstermeleri gerektiğini de söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban şu ana kadar Sudan hükümetiyle barış anlaşması imzalamayan Darfur'daki isyancı gruplara biran önce anlaşma sağlamaları çağrısı yaptı.

Ban "Birlikte şiddete, milisler de dahil çeşitli gruplarca benimsenen yakıp yıkma politikalarına ve Darfur'da hala hayatın dehşet verici bir parçası olan bombardımanlara bir son verebiliriz" diye konuştu.

Genel Sekreter, buna karşılık Sudan hükümetinden de, kapılarını bir BM-Afrika Birliği ortak gücüne açacağı konusunda güvence istedi.

Şu anda bölgede bulunan 7 bin Afrika Birliği askeri, şiddete son vermekte başarılı olamıyor.

Fakat, BM Genel Sekreterinin konuşmasında bölgeye ne kadar asker gönderileceği ya da ortak güce kimin komuta edeceği gibi ayrıntılar yer almadı.

Afrika Birliği Başkanı Alpha Oumar Konare de zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Sudan hükümetine Darfur'daki saldırılarını durdurması çağrısı yaptı..

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35