banner39

Darfur'a 850 Milyon Dolar yardım toplandı

Uluslararası Darfur Donörler Konferansı'nda, 850 milyon dolar yardım toplandı.

Arşiv 21.03.2010, 20:35 21.03.2010, 20:35
Darfur'a 850 Milyon Dolar yardım toplandı


Mısır'da düzenlenen Uluslararası Darfur Donörler Konferansı'na, katılımcı ülkeler 850 milyon dolar yardımda bulunacaklarını açıkladı.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) tarafından Türkiye ve Mısır'ın eş başkanlığında düzenlenen Uluslararası Darfur Donörler Konferansı'na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konferanstan sonra Türk gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Kudüs'te İsrail'in uygulamalarına yönelik Türkiye'nin bir girişimde bulunup bulunmayacağı yönündeki soruya cevap veren Davutoğlu, Kudüs'le ilgili her konuyla yakından ilgilendiklerini belirtti.

Davutoğlu, "Kudüs'ün son barış dönemi, bizim Kudüs'te bir anlamda katkıda sağladığımız bir barış dönemidir. Biz Kudüs'ü bütün insanlığın bir mirası olarak görüyoruz. Kudüs'te olan her gelişme Türkiye'yi yakından ve doğrudan ilgilendirir. Kudüs'ün dini mahiyetinin, kültürel kimliğinin korunması herkesin saygı göstermesi gereken bir konudur" dedi.

Davutoğlu, Darfur donörler toplantısının birçok açıdan başarılı bir toplantı olduğunu da belirterek, Türkiye'nin Darfur meselesiyle çok uzun zamandan beri ilgili olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Bizim yakın ilgimiz bilindiği için bizim eş başkanlık yapmamız istendi. Bu konferans bizim açımızdan iki açıdan önemlidir. Birincisi insani açıdan her şeyden önce, insani bakımdan bütün uluslararası toplumun Darfur'daki gelişmelere kayıtsız kalmaması lazım. Sudan hükümetiyle Darfur'daki gruplar arasında hem siyasi bir uzlaşının hem ekonomik bir projenin devreye sokulması lazım. Bu bakımdan Türkiye ciddi inisiyatifler almıştır" dedi.

Türkiye'nin bugüne kadar çok önemli bir insani paketi devreye soktuğunu belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar 150 milyon dolar civarında gerek resmi gerek sivil kuruluşların katkısı oldu. O bakımdan bugün toplanan 850 milyon dolarlık yardım başlangıç yardımıdır. 2 milyar dolarlık banka kurulacak. 200 milyon doları başlangıç sermayesi olarak açıklandı."

Kaynak : AA


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?