banner39

'Darfur'da olayların sorumlusu silahlı örgütlerdir'

Sudan Enformasyon Dış İşler Sorumlusu Rabi Abdulati, "İnsan hakları ihlallerini yapanlar Darfur Barış Anlaşması'nı imzalamayan örgütlerdir" dedi.

Arşiv 15.02.2008, 17:25 15.02.2008, 18:41
'Darfur'da olayların sorumlusu silahlı örgütlerdir'


Sudan Enformasyon Dış İşler Sorumlusu Dr. Rabi Abdulati, Darfur bölgesinde işlenen insan hakları ihlalleri suçlamaları konusunda açıklamada bulundu.

Abdulati, "Bazı insanlar ve örgütler Sudan hükümetinin Darfur'da insan haklarını ihlal ettiğine dair suçlamalarda bulunuyor. Olayları incelemek üzere Darfur'da çeşitli kurumlardan oluşan komisyonlar ve mahkemeler kuruldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin de aralarında bulunduğu kurumların suçlamalarının doğru olmadığı kanıtlanmıştır" dedi.

Abdulati, "Sudan, Uluslararası Ceza Mahkemesi anlaşmasına imza atan ülkelerden değildir. Sudan kendi mahkemelerin kararlarını kabul eder. Dolayısıyla Sudan devleti, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne hiçbir vatandaşını teslim etmeme kararı almıştır" ifadelerini kullandı.

Abdulati, "Darfur'da sivillerin ve kamunun mallarını çalanlar, yıkanlar, köyleri yakanlar, insan hakları ihlalleri suçlarını işleyenler Darfur Barış Anlaşması'nı imzalamayan silahlı örgütlerdir" dedi.

Suçlamaları önemsemediğini ifade eden Abdulati, Sudan'ın onayıyla Darfur'a gelen BM Barış Gücü ve Afrika Birliği güçlerinin de, bu silahlı grupların insan hakları suçu işlediğini doğruladığını sözlerine ekledi.

Sudan ve Çin işlerine de değinen Abdulati, "Batı ülkeleri Sudan ve Çin'in ilişkilerinden de çok rahatsız olmaktadır. Büyük devletler arasındaki bu çekişmenin nedeni ise Sudan'ın zengin petrol yataklarına ve tabii kaynaklara sahip olmasıdır. Ayrıca Sudan yatırıma çok müsait bir ülke. Çin'le bu konularda bazı anlaşmalar yaptık. Batı, bu iki ülkenin iyi ilişkilerini bozmak istiyor. Bu sebeple Sudan devletine insan hakları ihlali suçlamalarında bulunuyor. Bu tür söylentilerin Çin'i olumsuz etkileyeceğini
sanmam, tersine Çin yatırımlarını daha da artıracaktır" dedi .

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?