Darfur'un isyancı lideri Halil İbrahim köşeye sıkıştı

Çad hükümeti Darfur'da faaliyet gösteren isyancı Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM) liderinin ülkeye girişine izin vermedi.

Darfur'un isyancı lideri Halil İbrahim köşeye sıkıştı

Serhat Orakçı-Dünya Bülteni / Hartum

Mısır üzerinden Libya’ya geçen oradan da Çad’ın başkentine hareket eden JEM lideri Halil İbrahim’in Ndjamena havalimanına girişine izin verilmezken pasapotuna da el konulduğu belirtildi. JEM sözcüsü Ahmed Hüseyin Adem ülkeye alınmayan JEM liderinin aynı uçakla Libya’ya geri gönderilmek istendiğini belirtti. 19 saat süren diplomatik pazarlıkların ardından Halil İbrahim’in Afriqiyah Havayolları ile tekrar Libya’ya döndüğü bildirildi. Adem, Çad’ın tavrının JEM üzerinde siyasi baskı oluşturarak JEM’i tekrar Sudan hükümeti ile masaya oturtmaya yönelik olduğu şeklinde yorumluyor. Çat sınırından Darfur’a giriş yapma niyetindeki Halil İbrahim’in bu olay üzerinde Libya üzerinden karayolu ile Darfur’a ulaşmaya çalışacağı tahmin ediliyor.

Sudan ise Çad’ın Halil İbrahim’e yönelik tavırdan memnun. Sudan Haber Ajansı (SUNA)’nın verdiği habere göre Enfarmasyon ve İletişim Bakanı Dr. Kemal Obeid yaptığı basın açıklamasında Çad’ın tavrından oldukça memnun olduklarını belirtirken, bu tavrın iki ülke arasında imzalanan sınır güvenliği anlaşmasına büyük katkısı olacağı yönünde. Bakan, Çad’ın tavrının JEM liderine Sudan ile tekrar masaya oturması yönünde açık bir mesaj içerdiği görüşünde.

JEM geçtiğimiz günlerde Katar hükümetinin yürüttüğü Darfur görüşmelerinde Katar’ın tarafsız olmadığını ve Sudan hükümetinin imzalanan çerçeve anlaşmalarını ihlal ettiğini belirterek görüşmelerden çekildiğini açıklamıştı. Yine geçen hafta Sudan Ulusal Ordusu ve JEM arasında şiddetli çatışmalar yaşanmış ve JEM, Jebel Moon bölgesinde ağır kayıplar vermişti. Sudan hükümeti İnterpolden yardım isteyerek JEM’in 2008’de Hartum’a yaptığı askeri baskından dolayı Halil İbrahim’in tutuklanması talebinde bulunmuştu. Sudan hükümeti ile Darfur’un en etkili isyancı grubu JEM arasında tansiyon son günlerde yükselirken Çad’ın JEM’den desteğini çekmesi Çad-Sudan ikili ilişkilerinin de yeni seyrine işaret ediyor.

Çad 2003’den beri devam eden Darfur sorunu yüzünden zaman zaman JEM’e lojistik ve siyasi destek verdiği yönünde Sudan tarafından eleştirilere maruz kalmıştı. Son dönemlerde Çad Devlet Başkanı Debby ve Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in yakınlaşması Darfur’da JEM’in askeri gücünün zayıfladığının bir işareti.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 14:28
banner53
YORUM EKLE

banner39