banner39

Dari: Irak'ta işgal bitmiş gibi davranmayın

Irak Müslüman Alimler Heyeti Başkanı Prof. Dr Dari, Irak'ta işgalden bu yana hiçbirşeyin değişmediğini belirtti.

Arşiv 04.01.2010, 10:17 04.01.2010, 10:17
Dari: Irak'ta işgal bitmiş gibi davranmayın

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak işgali altıncı senesini doldururken Irak Heyeti haber portalı da Irak Müslüman Alimler Heyeti Başkanı Prof. Dr. Haris Dari ile Irak yönetimi ile uzlaşı girişimleri, işgalcilerin Iraktan çekilmesi konusu gibi birçok konuda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Irak işgali altıncı senesini doldururken Irak Heyeti haber portalının haberine göre Dari, Arap ülkelerinin Irak'ı ihmal ettikleri serzenişiyle başlayan konuşmasına İslam ülkeleri halklarının yönetimleri gibi davranmayarak Irak halkıyla dayanışma içerisinde olduğu sözleriyle devam etti.

Dari, Irak direnişinin İslam ülkeleri halklarınca destek gördüklerini ve tebriklerini aldıklarını sözlerine ekledi.

Dari öte yandan İslam ülkeleri basın ve yayın organlarının Irak'a daha önce gösterdikleri önemi artık göstermediklerini, birçok köşe yazarının Irak ile ilgili konulara eskisi kadar yer ayırmadıklarını belirterek bu durum için çok üzüntülü olduklarının altını çizdi. Dari konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Halbuki biz İslam aleminin önemli kalemlerinin Irak konusunu es geçmemelerini bekliyorduk. Umarız ki bu acı duruma fazla olur vermeden en kısa zamanda tutumlarında değişikliğe giderler. Bilsinler ki Irak işgali devam ediyor. Irak halkı yaralarını sarmak ve işgale karşı direniş göstermekle meşgul."

İşgalin tahribatlarının hâlâ devam ettiğinin altını çizen Dari, bütün bunlara rağmen Irak halkının cihad etmeyi sürdürdüğünü İslam alemine hatırlatarak, "Irak hala özgürleşmiş değil, Bağımsızlığı elinden alınmış halde. Serveti de İşgalciler tarafından çarçur edilmeye devam ediliyor." şeklinde konuştu.

4 milyon Iraklı mülteci konumunda
Irak dışında 4 milyon Iraklı mültecinin bulunduğunun altını çizen Dari, bu mültecilere de bulundukları İslam ülkelerince yardım edilmesi gereği üzerinde durarak şunları söyledi: "Iraklı mülteciler fakirlik sınırı altında bulunuyorlar. Bunlara bulundukları ülkelerce yardım edilmesi çağrısında bulunuyorum." İşgalcilerin Irak'tan çekildikleri ve geri çekilmeye başladığı haberleri ve iddialarının asılsız olduğunu söyleyen Dari, ayrıca mevcut Irak yönetiminin de Milli Uzlaşıdan yana olmadığını, bundan önceki iki başarısız deneme ile bunu kanıtladıklarının altını çizdi. Dari bir delikten iki defa ısırılmış olarak aynı hataya üçüncü kez düşmeyeceklerini belirtti.

Irak yönetimi ve işbirlikçileri işgalcilerin Irak direnişini terör olarak gösterdiklerini söyleyen Dari, Irak direnişinin asla terör olmadığını, ülkelerinin bağımsızlığı için cihad eden direniş olduğunu, bu durumun da işgal son buluncaya kadar devam edeceğinin altını önemle çizdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?