banner39

Dar'ül Fünun kapatıldı

İstanbul'da bulunan Dar'ül Fünun kapatıldı, Bosna'da fedaratif yönetime geçildi, Almanya'da Müslüman derneklerini kurdular.

Arşiv 31.05.2010, 12:35 01.06.2010, 05:06
Dar'ül Fünun kapatıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

DARÜ’L-FÜNUN KAPATILDI

31 Mayıs 1933’te TBMM'de İstanbul Darü'l-Fünun'un kaldırılmasına ve Maarif Vekaleti'nce yeni bir üniversite kurulmasına dair kanun kabul edildi. İstanbul Üniversitesi 1 Ağustos'ta açıldı; 18 Kasım'da ise derslere başlandı. 31 Mayıs Darü'l-Fünun'un kaldırıldığı gün olarak tarihe geçti. Dar’ül-Fünun, Fen ilimleri evi, olarak tercüme edilebilecek olan ve Osmanlı’da medreseler dışında ilk kurulan üniversitedir. Osmanlı Devleti'nde medrese dışında bir darülfünun açılması fikri, ilk defa Abdülmecit Han zamanında 1845'de Geçici eğitim meclisi (Meclis-i muvakkat-i maâ-rif) tarafından tanzim edilen eğitim programında yer almıştır.

BOSNA’DA FEDARATİF YÖNETİME GEÇİLDİ

Bosna-Hersek'te 31 Mayıs 1994'te Boşnak-Hırvat federasyonu denilen federal bir sisteme geçildi. Bosna-Hersek'li Hırvatlarla Boşnak Müslümanlar arasında imzalanan anlaşmada belirlenen esaslara göre bir geçici yönetim oluşturuldu. Bu yönetimde cumhurbaşkanı Hırvatlardan, başbakan Boşnaklardan seçildi ve 6 aylık geçiş süresi sonrasında ülke genelinde bir serbest seçim yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca 6'sı Boşnak, 5'i Hırvat 11 bakandan oluşan bir hükümet kuruldu. İç savaş ülkede istikrarlı bir siyasi yapının oluşmasını engellediğinden Bosna-Hersek'te hâkim olacak rejimin ve yönetimin kesin şekli ancak iç savaşın tamamen durmasından ve gerekli şartların oluşmasından sonra belirlenebilecektir.

ALMANYA’DA MÜSLÜMANLAR İLK DERNEKLERİNİ KURDULAR

31 Mayıs 1933’te Alman İmparatorluğu’nda ilk defa Müslümanlara yönelik bir dernek kuruldu. "Verein İslamischer Weltkongreß Deutschland" (Almanya İslamî Dünya Kongre Dernegi) ülke çapında yasayan tüm İslamî cemiyetleri kendi bünyesinde toplamıştı. Kendisini 1739 dan itibaren kralın yardımıyla oluşan cemiyetler geleneğinin bir mirasçısı olarak nitelendiriyordu. Daha sonra özellikle diğer ülkelerden gelen Müslümanların çalışmalarıyla farklı kurumlar ve Camiler yapılmaya başlandı.

DÜNYA SİGARASIZLIK GÜNÜ

31 Mayıs 1988 dünya sigarasız günü olarak kutlanmaya başlandı. Toplum ve kişi sağlığı açısından ciddi zararları bulunan sigaraya karşı toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla bu günde birçok eğitim programları tertiplenmektedir.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?