banner15

Darvin yüzünden Rusya'yı terketti

Rusya'da bir kız öğrencinin, Darwin'in evrim teorisinin zorunlu ders olarak okutulması yüzünden okuldan ve Rusya'dan ayrıldığı bildirildi.

Darvin yüzünden Rusya'yı terketti

Rusya'nın St. Petersburg kentindeki bir kız öğrencinin, Darwin'in evrim teorisinin zorunlu ders olarak okutulması yüzünden okuldan ve Rusya'dan ayrıldığı bildirildi.

Rus haber ajansı, Maria Shraiber adındaki kız öğrencinin babası ve avukatına dayanarak verdiği haberde, Shraiber'ın öğretmenlerinden ve kimliği belirsiz kişilerden tehdit aldığını belirterek, öğrencinin Rus Eğitim yetkilileri aleyhine de dava açtığını duyurdu.

Maria ve babası Kirill Shraiber, açtıkları davada Darwinizmin okullarda öğretilmesinin yasaklanmasını talep etmediklerini, öğrencilerin hayatın başlangıcına ilişkin başka teorilerin de bulunduğunu öğrenme haklarının olduğunu kaydettiler.

Baba Shraiber, geçen yıl temmuz ayında davayı açmalarından sonra ciddi ayrımcılığa uğradıklarını ve tehdit mektupları aldıklarını belirterek, “Kızım Maşa iyi bir öğrenciydi. Ama davayı açtıktan sonra karnesindeki 6 ders notu D (zayıf not) geldi. Elbette bazı zorluklar bekliyorduk ama böylesini değil” dedi.

Kızının okuldan ve ülkeden ayrılarak Dominik Cumhuriyeti'ne gittiğini, burada da emlak ve seyahat acentesinde iş bulduğunu belirterek, “Maşa, yılbaşında orada çalışan kardeşini ziyaret etmek için Dominik Cumhuriyeti'ne gitti ve iş buldu” diye konuştu.

Baba Shraiber, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığına karşı reşit olmayan kızı tarafından açılan davada onu temsil etmeye devam edeceğini belirtti.

Darwin'in ne kendisi ne de başkası tarafından ispatlanmamış bir teori ortaya attığını söyleyen Shraiber, “Bu yüzden, okullar çocuklara bunu tek bilimsel teori olarak dayatarak insanların seçim hakkını ihlal ediyor” diye konuştu.

Darwin teorisinin okullarda öğretilmesine karşı çıkan Rusya Ortodoks Kilisesi Başkanı Aleksi II de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İnsanların maymunlardan geldiği teorisini dayatmak kabul edilemez bir şey” dedi.

Shraiber'ın açtığı davanın duruşmanın sonuncusu geçen yıl 13 aralıkta yapılmış ve dava 21 Şubat 2007'ye ertelenmişti.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35