banner39

Darwin'in tüm eserleri internette

Evrim teorisinin fikir babası Darwin'in tüm eserleri sanal ortama aktarıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Darwin'in tüm eserleri internette
İnsanoğlu ve diğer tüm canlıların kökenini sorgulayan Evrim Teorisi’nin fikir babası İngiliz biyolog Charles Darwin’in çalışmaları ve elyazmaları internete taşınıyor.
 
Dünyanın en saygın üniversitelerinden Cambridge Üniversitesi, Darwin’in 50.000 sayfayı ve 40.000 fotoğrafı aşan orijinal çalışmalarını internette yayınlıyor. Meraklı kullanıcılar Darwin veritabanına girerek, diledikleri gibi ‘sanal araştırma’ yapabilecek, sesli dosyaları MP3 formatında indirebilecek. Darwin-online.org.uk adresinden yayın yapan sitede Darwin’in, Evrim Teorisi’ne dair aldığı ilk notların bulunduğu günlük de yer alıyor.

Darwin Online projesinin sorumlusu John van Wyhe, projenin amacını “Darwin’in eserlerini olabildiğince kolay erişebilir olmasını sağlamak” şeklinde tanımladı. Van Wyhe, bilimsel araştırmacılar için hazırlanan online arşivin aynı zamanda Darwin’in eserlerini merak eden birçok kişiye de açık olacağını; çizimler, el yazamaları, kişisel mektuplar gibi birçok değerli metnin ücretsiz olarak indirilebileceğini belirtti.

ARAŞTIRMACILAR İÇİN BÜYÜK İMKAN
Bilim tarihçisi Van Wyhe, Darwin’e ait eserleri birleştirmek için 4 yıl boyunca tüm dünyadaki araştırma kurumları ve arşivleri gezdi. Van Wyhe, dünyada birçok üniversitenin parasızlıktan dolayı Darwin’in eserlerini mikrofiş formatında satın alamadığını, online arşivin bu durumdaki araştırma kurumları için önemli bir imkan sağlayacağını vurguluyor.

 

EVRİM TEORİSİ’NİN ADIM ADIM OLUŞUMU
Darwin Online projesinde Evrim Teorisi fikir babası Darwin’in şimdiye dek hiç yayınlanmamış eserlerine de yer verilecek. Bunlar arasında Darwin’in ünlü Beagle gemisiyle gittiği Ekvador açıklarındaki Galapagos Adaları’nda tuttuğu günlük de bulunuyor. Bu günlük, 1980’lerde çalınmıştı. Van Wyhe, günlüğün daha önce yapılmış olan mikrofiş kopyalarını temel aldı. Galapagos Adaları, Evrim Teorisi’nin sınanması açısından eşsiz bir doğal laboratuvar kabul ediliyor.

Darwin gemisi Beagle, bilim dünyasında maceraperestlikle özdeşleşiyor.

Van Wyhe çalışmayı şöyle değerlendiriyor; “Darwin’in Galapagos’ta dolaşırken tuttuğu günlüğü okumak bilim açısından gerçekten inanılmaz, canlıların tarihini aydınlatan teorinin adım adım kavramsallaştırılmasına tanık oluyorsunuz.”

DARWİN’İN KİTAPLARI
Darwin Online projesi çerçevesinde internete taşınacak eserler arasında Darwin’in Journal Of Researches (1839 - Araştırma Jurnali), The Descent Of Man (1871 - İnsanın Kökeni), The Zoology Of The Voyage Of HMS Beagle (1838-43 - Beagle’ın Yolculuğu ve Zooloji) ve Evrim Teorisi’nin ana kitabı Origin Of Species (Türlerin Kökeni)’in 2, 3, 4 ve 5’inci baskıları yer alıyor.

Darwin'in Evrim Teorisi, popüler kültürde sıkça mizah konusu oldu.

Bu sayede, aynı kitabın farklı baskıları arasında Darwin’in düşünsel gelişimini de takip etme şansı doğacak. Araştırmacılar, Darwin’in Evrim Teorisi’ni fikrine aşama aşama nasıl ulaştığı konusunda biyografik kanıtları inceleyebilecek.

Ücretsiz internet sitesinde, çizimler renkli yazılar ise Almanca, Danca ve Rusça çeviriyle sunulacak. Darwin’in eserlerinin halen yüzde 50’si dijitale aktarılmış durumda; proje 2009’da tamamlanacak.

 
 
 
 
 
Kaynak: BBC ve NTV-MSNBC

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?