banner39

'Dava Ergenekon'un rövanşı demedim'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Dava Ergenekon'un rövanşı olduğu" yönündeki iddiaları yalanladı.

Arşiv 22.03.2008, 17:24 23.03.2008, 11:40
'Dava Ergenekon'un rövanşı demedim'


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Ben şimdiye kadar hiçbir yayın organına, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının Ergenekon soruşturmasının rövanşı olduğu yolunda hiçbir cümle söylemedim'' dedi.

Günay, Bakanlık'taki makamında yaptığı basın toplantısında, geçen hafta içinde AK Parti hakkındaki iddianamenin kamuoyuna duyurulmasından sonra yaptığı bazı açıklamaların bazı yayın organlarında çarpıtmalar ve haksız yorumlarla yer aldığını söyledi.

"Bu haksız yorumların sürüp gitmemesi için" açıklama yapma ihtiyacı duyduğunu ifade eden Günay, "Ben şimdiye kadar hiçbir yayın organına AK Parti hakkında açılan kapatma davasının, Ergenekon soruşturmasının rövanşı olduğu yolunda hiçbir cümle söylemedim" diye konuştu.

17 Mart 2008 günü Murat Akgün'le NTV'de yaptığı söyleşide, Akgün'ün "MHP ile yeni bir Anayasa değişikliği pazarlık süreci olup olamayacağı" sorusuna "Ben bundan önce MHP ile yapılmış bulunan bir parlamento oydaşmasının da biraz zamansız olduğu görüşünü söylemiştim. Gereksiz ve zamansız olduğunu bugün de tekrarlıyorum. Böyle, bir parti ile özel düzenlemeler yapmak yerine bütün topluma ve bütün parlamentoya sunmak çok daha doğrudur diye düşünüyorum. Çünkü burada ortaya çıkmış olan bu tartışmalar, başka bazı önemli ve öne çıkması gereken tartışmaların önünü kesti" yanıtını verdiğini hatırlattı.

GEÇMİŞE DÖNÜK DEĞERLENDİRME

Günay, "Kastettiğim bir süre önce yapılmış bulunan bazı düzenlemelerin, başka önemli tartışmaların, soruşturmaların birkaç aydan bu yana gündemden düşmesine sebep olduğu önünü kestiği yolundadır. Geçmişe dönük bir değerlendirmedir yaptığım" diye konuştu.

Bakan Günay, "Devam ediyorum... O yüzden özel düzenlemeler yapmayalım. Özel düzenlemeler yaptığımız zaman yeni tartışmalara vesile olabiliriz. 'Asıl, önemli tartışmaların önünün kesilmesine katkı yapabiliriz' kaygısını taşıyorum. Kastettiğim Ergenekon soruşturmasıdır. Açıklıkla söylüyorum. Aslında ilginç bir gelişme oldu. Türkiye birkaç aydan bu yana fevkalade önemli, devletin içine kadar sızmış bir çeteleşme meselesiyle mücadele etme eşiğine gelmişken başka gündemlere kaydık bir miktar" ifadesini kullandı.

ERGENEKON'U GÜNDEMDEN DÜŞÜREN OLAYLAR ÇOK ÖNCEDEN BAŞLADI

Ertuğrul Günay, "Ne zaman, bir zamandan beri ve şimdi de yeni bir gündeme kaydık. Kastettiğim bir süreden beri bir gündem kaymasına işaret etmektir. Yoksa, şu anla ilgili, bu iddianameyle ilgili bir gündem kayması yaratıldığı noktasında değildir. Hukuk devletini kurmak için devletin yapması gereken büyük bir hesaplaşma bir yandan sürüyor ama kamuoyunun oldukça gözünden ve gündeminden kaçmış durumda. Benim söylediklerim bunlar" açıklamasında bulundu.

Konuşmasının bant çözümlerinin kendisinde olduğunu belirten Günay, "Görüldüğü üzere, sözlerim Ergenekon soruşturmasını gündemden düşüren olayların, kapatma iddianamesiyle değil, çok daha öncesinde başlayan birsürece ilişkin olduğuna işaret etmektedir" şeklinde konuştu.

GÖZALTILAR KONUSUNDA EN DOĞRU KARARI YARI VERECEK

Kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından açıklama yapmayı gerekli gördüğünü ifade eden Günay, iddianamenin yargıya aktarıldığını söyledi.

Günay, "Bundan sonraki yargı süreci işleyecek. Yargının en doğru kararı vereceği partinin bir üyesi olarak ifade etmek, umudumu herkesle paylaşmak istiyorum" diye konuştu.

Günay, "dün bir talihsiz gelişme olduğunu ve talihsiz zamanlamalar, rastlaşmalar yaşandığını" söyledi ve "Toplumun dikkatle ve bir miktar kaygı ile izlemesine yol açan gözaltılar oldu. Türkiye'nin duayen gazetecilerinden birisinin evinden alıp götürülmesinden üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. En kısa zamanda temenni ediyorum ki bu olaylarla, bu iddialarla ilgisi olmadığı kanıtlanır ve sağlığına ve özgürlüğüne iade edilir" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?