banner15

Davos'ta Afrika Tartışması

Dünya Ekonomik Forumu toplantılarında bugün Afrika'ya geçtiğimiz yıl içinde verilen sözler değerlendirliyor. Başbakan Erdoğan ise BM Genel Sekreteri Annan'la yeni Kıbrıs girişimini konuşuyor.

Davos'ta Afrika Tartışması

Dünya Ekonomik Forumu toplantılarında bugün dikkatler yeniden Afrika'daki yoksulluğa odaklanıyor. İsviçre'nin Davos kasabasında yapılan toplantıda, dünyanın en zengin ülkelerinin geçen yıl yoksullukla mücadele için verdiği sözlerin ne derece etkili olduğu tartışılıyor. Oturtuma katılanlar arasında İngiltere Maliye Bakanı Gordon Brown, Nijerya Cumhurbaşkanı Olesagun Obasanjo, Microsoft Başkanı Bill Gates ve rock müzik yıldızı Bono da var. Afrika, geçen yılki Dünya Ekonomik Forumu toplantısında gündemin başlıca maddelerinden biriydi.

Kıtadaki yoksulluk, sanayileşmiş sekiz ülkeden oluşan G8'in geçen yazki zirvesinde de en ağırlıklı konu oldu. Sanayileşmiş ülkeler bu zirvede Afrika'ya yardımları artırıp, borçları azaltmak üzere büyük sözler vermişti. Şimdi bu sözlerin gerçekleşmesinde ne kadar yol alındığına bakılıyor. Ayrıca verem ve sıtma için yeni bir girişim başlatılarak, Dünya Sağlık Örgütü'nün 'unutulmuş ama can alan hastalıklar' dediği bu sorunlar için ne yapılabileceği tartışılıyor. Verem kalkınmış ülkelerde artık nadiren görülüyor, ama dünyada hala günde 8 bin kişinin hayatına mal oluyor. İngiliz Maliye Bakanı Gordon Brown, İngiltere'nin Hindistan'da veremle mücadele için 70 milyon dolar sağlayacağını duyurdu. Davos'ta ise dünya geneline yayılacak yeni bir girişim için milyarlarca dolarlık bir fon oluşturulmasına önayak olmaya çalışıyor. Bu girişimle önümüzdeki 10 yılda 50 milyon kişinin tedavi edilmesi ve 14 milyon kişinin hayatının kurtarılması öngörülüyor.

Erdoğan'ın gündemi

Bu arada Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, Davos'ta bugün yoğun bir gündem bekliyor. Öncelikle BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la görüşen Erdoğan, Türkiye'nin yeni Kıbrıs açılımına destek isteyecek. Başbakan Erdoğan bugün Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile de biraraya geliyor. Erdoğan ayrıca "Avrupa'nın Genişleyen Sınırları, Türkiye" konulu bir toplantıya katılıyor. Davos'ta 35 yıldır yapılan Dünya Ekonomik Forumu toplantılarında çeşitli ülkelerden siyaset ve ekonomi dünyasını temsilen 2 bini aşkın delege görüş alışverişinde bulunuyor.

Kaynak: BBC

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48