banner39

Davutoğlu: Açılımları Nobel için yapmıyoruz

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dış politikadaki açılımları Nobel Barış Ödülü için yapmadıklarını söyledi.

Arşiv 15.06.2010, 12:46 15.06.2010, 15:43
Davutoğlu: Açılımları Nobel için yapmıyoruz

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Norveçli gazetecilerle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin dış politika vizyonunu anlattı.

Komşularla sıfır problem anlayışından bahseden Davutoğlu, "Özal dönemi istisna, bundan 10 sene öncesine kadar problemli olmadığımız komşumuz yoktu. Şimdi ise komşu ülke vatandaşlarından kime sorarsanız sorun, Türkiye'yi bir tehdit olarak görmediklerini söyleyeceklerdir." dedi. Türk dış politikasının stratejisini 'aktif, problem çözücü, gündem belirleyici, yönlendirici' olarak belirlediklerini ifade eden Davutoğlu, güvenlik ve özgürlük arasında denge gözettiklerini dile getirdi.

Nobel Barış Ödülleri'nin verildiği Oslo'da, dış politika açılımlarının bu ödülü almak için gerçekleştirmediklerinin altını çizen Davutoğlu, belli başlı uluslararası problemlerin yüzde 80'inin Türkiye'nin çevresinde ortaya çıktığına dikkat çekti. Davutoğlu, "Amacımız, bölgede istikrar ve barışın sağlanması." dedi.

İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıyla ilgili sorulara da cevap veren Davutoğlu, Gazze Şeridi'nde insanlık dışı bir ablukanın söz konusu olduğunu ifade etti. Hamas'ın, 'Ortadoğu'nun en demokratik seçimlerinden biri' olarak nitelendirilen seçimlerle işbaşına geldiğini hatırlatan Davutoğlu, buna rağmen uygulanan ablukayı 'barbarlık' olarak nitelendirdi.

Gazze'ye yardım gemilerinin uluslararası sivil inisiyatif tarafından örgütlendiğini hatırlatan Ahmet Davutoğlu, "Bu gemiler, Türk devletinin destek verdiği bir yardım konvoyu değildi. Ama demokratik bir ülke olan Turkiye böyle bir sivil inisiyatifi engelleme durumunda da değildi." ifadelerini kullandı. Gemilerde gıda ve tıbbi malzeme olduğunu ifade eden Davutoğlu, "İsrail, uluslararası sularda barbarca bir katliam yapmıştır." dedi. Davutoğlu, İsrail'in saldırıyla ilgili kurduğu araştırma komisyonuna da, "Suçlu da kendileri, yargılayan da. Sonra da bizim buna inanmamızı bekliyorlar." ifadeleriyle tepki gösterdi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?