banner39

Davutoğlu: Adaletin dışında kalamazlar

Davutoğlu, bir askeri çok insanın canını yakan İsrail'e, gemideki insanların hayatlarının da o asker kadar önemli olduğunu hatırlattı

Arşiv 03.06.2010, 15:59 03.06.2010, 15:59
Davutoğlu: Adaletin dışında kalamazlar


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek'in önemli gazetelerinden Dnevni Avaz'a yaptığı açıklamada, Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail'in saldırısıyla ilgili olarak "İsrail uluslararası adaletin kapsamı dışında olamaz" dedi.

Bakan Davutoğlu'nun, Dnevni Avaz muhabiri Erol Avdoviç'e yaptığı açıklama, Saraybosna'da dün yapılan "AB-Batı Balkanlar Konferansı"na katılamadığı için üzgün olduğunu dile getirerek, Birleşmiş Milletler'de İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yapılan saldırının görüşüldüğü sırada Bosna-Hersek temsilcilerinin gösterdiği tavrın takdire şayan olduğunu vurguladı.

Bakan Davutoğlu, İsrail'in uluslararası adaletle karşılaşmasının gerekliliğine işaret ederek, "Bu dünyada adalet varsa o hepimiz için geçerlidir. Birisinin hayatı bir başkasının hayatından daha değerli olamaz. Bu olayı çok büyük titizlikle takip etmekteyiz, çünkü bu bizim etik sorumluluğumuzdur" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, İsrail'in gemilere saldırısının uluslararası sularda olduğunu vurgulayarak, savaş zamanlarında bile sivillere karşı bu tip hamlelerin yapılmadığına işaret etti.

Davutoğlu, BM'den en kısa sürede bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını istediğini kaydetti.

Davutoğlu, İsrail'in dört sene boyunca bir askeri için etrafında bulunanlara çok sıkıntı çektirdiğine ve bundan dolayı Gazze'ye saldırdığına dikkati çekerek, yardım gemilerinde bulunan insanların hayatlarının da o askerin hayatı kadar önemli olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Biz her zaman barışın yanlısıyız. Barışı tehdit edenlere karşıyız, her nerede olursa olsun" dedi.

Davutoğlu, şu anki İsrail hükümetiyle kriz yaşanıldığını ifade ederek, Türkiye'nin iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasında bir sorumluluğunun bulunmadığını kaydetti.


 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?