banner39

Davutoğlu Azarbaycan'a garanti verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Azarbeycan'ın haklarına halel getirmeyiz" dedi.

Arşiv 08.10.2009, 00:05 08.10.2009, 00:05
Davutoğlu Azarbaycan'a garanti verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen'in davetlisi olarak bu ülkeye yaptığı bir günlük çalışma ziyaretini tamamladı. Davutoğlu, Ermenistan ile başlayan ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinde, kesin şekilde Azerbaycan'ın haklarına zarar verecek hiçbir çalışma içinde olmayacaklarını bildirdi.

Lahey'de Hollandalı meslektaşıyla görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik komşularıyla sürdürdüğü "yakınlaşma ve ilişkileri geliştirme" politikasının da görüşmelerde gündeme geldiğini anlattı.

Davutoğlu, Ermenistan ile başlatılan yakınlaşmanın Hollanda'dan destek gördüğünü belirterek, Ermenistan ile başlatılan ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinde kesinlikle Azarbeycan'ın haklarına zarar verecek bir çalışma içinde olmayacaklarını söyledi.

Bakan Davutoğlu, Ermenistan ve Türkiye ulusal futbol takımlarının Çarşamba günü yapacakları karşılaşma öncesi imzalanan protokoller ile ilgili yeni bir gelişme beklenip beklenmediğine ilişkin soruya "göreceksiniz, göreceksiniz" demekle yetindi.

HOLLANDA DIŞİŞLERİ BAKANI

Hollanda Dışişleri Bakanı Verhagen de görüşmelerin çok yararlı olduğunu vurguladı. Türkiye'nin, ülkesinin en önemli müttefiklerinden biri olduğunu belirten Verhagen, Türkiye'ye AB müzakere sürecinde kimi zaman eleştirel yaklaşmakla birlikte, olumlu gelişmeleri de görmezden gelmediklerini, bu olumlu gelişmeleri yakından izlediklerini anlattı.

Verhagen, AB'nin talep ettiği koşulların yerine getirilmesi kaydıyla Türkiye'nin tam üye olması konusundaki desteklerinin sürdüğünü de tekrarladı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Verhagen, Ergenekon davasıyla ilgili bir soru üzerine bu konunun görüşmelerde gündeme gelmediğini belirtti.

Kaynak : AA

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?