Davutoğlu barışın adresi olarak Gürcistan'ı gösterdi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kafkasya'da barışın gerçekleşmesi için güçlü bir Gürcistan'ın olması gerektiğini söyledi.

Davutoğlu barışın adresi olarak Gürcistan'ı gösterdi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kafkaslardaki barış ortamının sağlanması için güçlü bir Gürcistan'ın olması gerektiğini söyledi.
 

Bakan Davutoğlu, Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze ile Dışişleri Konutu'nda görüştü. Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu açıklamasında Kafkaslardaki barış ortamının sağlanması için güçlü bir Gürcistan'ın önemine değindi. Davutoğlu görüşmede Vaşadzade ile Kafkaslardaki sorunları tek tek ele aldıklarını belirterek, "Bu bölgeye ortak bir perspektiften baktığımızı görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ancak bu perspektifin hayata geçirilmesi için elimizden geleni yapacağız." şeklinde konuştu.

Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve Karabağ sorununu Dışişleri Bakanı Vaşadze'ye aktardığını söyleyen Davutoğlu, "Son dönemde Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinde ki gelişmeleri ben kendisine aktardım. Azerbaycan-Ermenistan arasındaki görüşmeler ve Karabağ sorunu olmak üzere, Kafkaslardaki sorunları tek tek el aldık. Bu bölgeye ortak bir perspektiften baktığımızı görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ancak bu perspektifin hayata geçirilmesi için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

Gürcistan ile Türkiye'nin sadece komşu olmadığını ve aynı zamanda akraba olduklarını belirten Bakan Davutoğlu, "Türkiye'de çok sayıda Gürcü vatandaş yaşıyor. Bu sebeple Gürcistan'ın istikrarı, aynı zamanda Türkiye için akraba bir topluluğun istikrarı anlamına gelmektedir. Bu nedenle biz Gürcistan içindeki meselelerin, özellikle Gürcü-Abhaz, Gürcü Oset ve değişik etnik gruplar içindekilerle ilişkilerin, iyi yönde gelişmesine büyük önem veriyoruz." diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 18:06
banner53
YORUM EKLE

banner39