Davutoğlu Barzani görüşmesi bitti

Dışişleri Bakanlığındaki görüşmenin gündeminde terörle mücadele ve bölgesel yönetimle ekonomik ilişkiler var

Davutoğlu Barzani görüşmesi bitti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı sıfatıyla ve altı yıllık bir aradan sonra Türkiye’yi ziyaret eden Mesut Barzani ile yapılan görüşmelerde güvenlik ağırlıklı bir konuyu oluştururken "tam ekonomik entegrasyon" kararı da verildi. "Türkiye’nin güvenliğini, kendi güvenliğimiz gibi görünüyoruz" diyen Barzani, "Gazze filosu"na kanlı saldırı için ise "Sivil insanların hayatlarını kaybetmesinden çok üzülüyoruz" demekle yetindi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Türkiye ile Kuzey Irak arasında "ortak perspektifi tehdit eden en önemli unsurun terör faaliyetleri" olduğunu vurgularken, Kürt Yönetiminden "tam işbirliği" beklentisini de ortaya koydu. Barzani-Davutoğlu basın toplantısının düzenlendiği salonda sadece Türk bayrağının olması dikkat çekti. Davutoğlu ise, "Bunun özel bir anlamı yok. Özel bir anlam yüklemeyin" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Nisan sonunda yaptığı davet üzerine Türkiye’ye gelen Mesut Barzani, Dışişleri Bakanlığı’nda Davutoğlu ile görüşmelerde bulundu. Barzani’ye eşlik eden Bakanların da bulunduğu görüşmede PKK ile mücadele önemli bir madde oluşturdu. Barzani ile güvenlik konusundaki görüşmelerin "gayet iyi" geçtiği de belirtildi. Bu arada, görüşmelerden "ekonomik entegrasyon" kararı da çıktı.

-SADECE TÜRK BAYRAĞI-

Mesut Barzani’nin Bakanlığa gecikme ile gitmesinin etkisiyle de 40 dakika geç başlayan basın toplantısının yapıldığı salondaki kürsülerin arkasında sadece Türk bayrağının bulunması dikkat çekti. Bir gazetecinin Irak bayrağının yer almadığına işaret etmesi üzerine gülümseyen Davutoğlu, "Bunun özel bir anlamı yok. İstiyorsanız Irak bayrağını hemen getirtiriz. Özel bir anlam yüklemeyin" karşılığını verdi. Davutoğlu, "Irak’tan gelen herkes Irak vatandaşıdır" sözlerine ekledi. Barzani, geri bakarak "Söylenmeden önce farkında bile değildim" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu basın toplantı başında Barzani’nin önceki ziyaretin altı yıl gibi uzun bir süne önce yapılmış olmasını "anormal" niteleyerek iki bölge ülkesi arasında "normal" olan şeyin sık sık ziyaretlerin gerçekleşmesi olduğunu söyledi.

Kardeş toplumların tarihi sınırlara saygı göstererek ortak bir geleceği kurmaları açısından bu ziyaret önemli olduğunu ifade eden Davutoğlu, ortak bir geleceği inşası için ortak bir iradenin bulunduğunu da kaydetti.

-"TAM EKONOMİK ENTEGRASYON" KARARI

Basın toplantısı sırasında kendisinin Erbil’e yaptığı ziyaretin önemine de vurgu yapan Davutoğlu, görüşmelerde alınan kararları açıkladı. Davutoğlu’nun alınan kararların özetle şöyle:

-Türkiye ile Kuzey Irak arasında tam bir ekonomik entegrasyon çalışması yürütülecek.

-Ortak enerji, ticari, ulaştırma stratejisi olacak.

-THY’nin en kısa zamanda Erbil seferleri başlatılacak.

-Ziraat Bankası ve diğer bankalar Kuzey Irak’ta şube açacak.

-Ayrınlar, öğrenciler ve üniversiteler arasında temaslar yoğunlaşacak. Böylece yeni bir tarih bilinci de sağlanacak.

-PKK "ORTAK PERSPEKTİFİ TEHDİT EDEN EN ÖNEMLİ UNSUR"

Türkiye ile Kuzey Irak arasında ortak perspektife karşı önemli unsurun PKK olduğu mesajını veren Davutoğlu, "Ortak perspektifi tehdit eden en önemli unsurun devam eden terör faaliyetleri" olduğunu vurgularken, "Terör olduğu yerde huzur, güvenliğin olmadığı"nın altını çizdi. Davutoğlu, bu çerçevede tüm Iraklılar ve özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetiminden "tam işbirliği" beklediklerinin altını çizdi.

Görüşmelerde ayrıca Irak’taki son durumu gözden geçirdiklerini de anlatan Davutoğlu, "Irak halkının iradesini yansıtan bir hükümetin kurulması beklentisi"ni dile getirdiklerini anlattı.

Davutoğlu ayrıca, Türkiye’nin kardeş olarak gördüğü, Irak’taki tüm grupların katılımıyla istikrarlı bir geleceğin kurulması arzunu da iletti.

Bu arada, Davutoğlu, Bağdat’ta yeni bir hükümetin kurulmasından sonra Irak’a Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanı düzeylerinde ziyaretlerin yapılacağını, Erbil’in de ziyaret edileceğini anlattı.

-"KARDEŞLERİM ARASINDA HİSSEDİYORUM"-

Toplantısında açıklamalarına, Türkiye’deki sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ederek başlayan Mesut Barzani de, "gerçekten kardeşlerim arasında hissediyorum" dedi. Barzani, Davutoğlu’nun Erbil ziyaretinden sonra ilişkilerin doğru çizgiye girdiğini, bunun da bölge için büyük bir değişim olduğunu söyledi.

"Geleceğimizi Türkiye ile ilişkileri geliştirmekte görmekteyiz" diyen Barzani, konuşma sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "bölgeye yönelik açılım politikası"nı takdir ettiklerini de vurguladı.

Mesut Barzani, İlişkileri geliştirmek için her türlü işbirliğine hazır olduklarını da ifade ettiği basın toplantısında Türkiye kendileri açısından bir köprü olarak gördüklerini de söyledi.

-PKK İLE MÜCADELE: "ŞİDDETTEN YANA DEĞİLİZ"

Basın toplantısında "bir gencin kanının dökülmesinin kendilerini çok üzdüğü"nü de ifade eden Barzani, İskenderun’daki terör saldırısında ölen askerlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletti.

Mesut Barzani, PKK ile mücadele konusunda somut adımların olup olmayacağı sorulması üzerine de "Şiddetten devam etmesinden yana değiliz. Türkiye’nin güvenliğini, kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz. Ve üzücü olaylar olmaması için tüm çabalarımızı göstereceğiz" karşılığını verdi.

-"GAZZE FİLOSU"NA SALDIRI

Bu arada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani, İsrail tarafından "Gazze filosu"na düzenlenen kanlı saldırının sorulması üzerine "Sivil İnsanların hayatlarını kaybetmesinden çok üzülüyoruz" demekle yetindi.

-DEMİRTAŞ İLE GÖRÜŞME

Bundan sonra daha sık sık Türkiye’ye seyahat etme umudunu da dile getiren Barzani, BDP Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmesi sorulması üzerine "Bu konuda tavrımız oldukça açık" dedi ve sorunların çözümü için herkes çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti. 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39