banner39

Davutoğlu: Bedeli komşu ülkeler de ödüyor

Dışişleri Bakanı, İran ile yaşanacak askeri bir gerginliğin bedelini komşularının da ödediğini söyledi.

Arşiv 21.04.2010, 20:45 21.04.2010, 20:45
Davutoğlu: Bedeli komşu ülkeler de ödüyor


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran ile yaşanacak askeri bir gerginliğin bedelini sadece İran'ın değil, komşularının da ödediğini belirterek, "Herhangi bir ülkeyi diğerine karşı savunma veya karşı çıkma çabası içinde değil, bölgesel barışı ve küresel barışı koruma çabası içindeyiz" dedi.

AB Komisyonunun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, ABD ve AB'nin İran'a uygulamayı planladıkları yaptırımların uygulanmaması için Türkiye'nin çözümü olup olmadığının sorulması üzerine, "var olan realitelerden diplomatik çözümün olabileceğini" vurgulayarak, çözümün bulunmaması halinde bütün tarafların kaybedeceği bir senaryonun oluşacağı ve gereksiz gerilimlerin yaşanacağı döneme girileceğini söyledi.

Diplomatik çözümün bulunması halinde ise güven ortamının oluşacağını aktaran Davutoğlu, sadece nükleer konuda değil, daha birçok alanda olumlu gelişmelerin önünün açılacağı bir dönemin geleceğini kaydetti. Davutoğlu, İran'a ve uluslararası topluma diplomatik adımların atılması konusunda çağrı yaptıklarını yineledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Türkiye'nin İran meselesine çok fazla angaje olduğu ve diplomatik çözümün bulunamaması durumunda Türkiye'nin zor durumda kalabileceği eleştirilerinin" sorulması üzerine, "Türkiye'nin bu kadar önemli bir konunun yanı başında cereyan ederken kayıtsız kalamayacağını" vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Angajmansa, angajmanın en fazlasını yaparız. Kimse de bundan farklı anlamlar çıkarmasın. İran ile yaşanacak askeri bir gerginliğin bedelini sadece İran değil, komşu ülkeler de ödüyor. Bizim her şeyden önce yaptığımız bölgesel istikrarı koruma çabasıdır. Yine her şeyden önce yaptığımız Türkiye'nin milli menfaatlerini koruma çabasıdır. Herhangi bir ülkeyi diğerine karşı savunma veya karşı çıkma çabası içinde değiliz. Bölgesel barışı, küresel barışı koruma çabası içindeyiz. Bu konuda da angaje olması gereken bir ülke varsa o ülke Türkiye'dir".

Davutoğlu, komşu ülkesiyle ilgili (İran) bu kadar önemli bir konuda alınması öngörülen kararlara Türkiye'nin kayıtsız kalmasını kimsenin beklememesi gerektiğini vurguladı.

KKTC'DEKİ SEÇİMLER

"KKTC'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında batı basınında çıkan yorumlar ve AB'nin Kıbrıs ile ilgili alması muhtemel kararların" sorulması üzerine Dışişleri Bakanı Davutoğlu, AB başta olmak üzere uluslararası toplumun 2004 yılındaki reform sonrasında Kıbrıs Türk toplumuna vadettiği hiçbir şeyi gerçekleştirmediğini ve bunun da Kıbrıs Türk toplumunda hayal kırıklığına neden olduğunu ifade etti.

"Biz Kıbrıs Türk Toplumunun izolasyonun kaldırılmasına yönelik AB tarafından yapılan taahhütlerin hayata geçirilmesini istiyoruz ve bekliyoruz" diyen Davutoğlu, Kıbrıs liderleri tarafından da öne sürülen bu haklı talebi gündemde tutmaya devam edeceklerini bildirdi.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?