banner39

Davutoğlu: Brezilya bizimle olacak

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Brezilya'nın, İran diplomasisinde Türkiye'yle beraber olmaya devam edeceğini söyledi.

Arşiv 22.06.2010, 14:01 22.06.2010, 16:35
Davutoğlu: Brezilya bizimle olacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim'in İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunun diplomatik yollarla çözümü için başlattıkları süreçten çekildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Bakan Davutoğlu, Sırbistan ve Bosna-Hersek dışişleri bakanlarıyla yaptıkları toplantının ardından soruları cevapladı. Bir soru üzerine Brezilya Dışişleri Bakanı Amorim'le Cumartesi günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Davutoğlu, bu görüşmede Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) İran'a uygulanan yaptırımların ağırlaştırılması kararının ardından diplomatik kanalların daha da geliştirilmesi için neler yapılması gerektiğini gözden geçirdiklerini ifade etti.

Bakan Davutoğlu, "Türkiye olarak diplomatik kanalların ve diplomatik çözüm yollarının hala açık olduğunu ve İran'ın nükleer programıyla ilgili soruna ancak bu yolla çözüme ulaştırılabileceğini düşüncesini taşıyoruz. O bakımdan bu çabalarımızı hiç eksiltmeden, hiç azaltmadan sürdürmeye kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Bölgede doğabilecek her türlü sıkıntının herkesten önce Türkiye'yi ilgilendireceğine dikkat çeken Davutoğlu, "Bu sıkıntıların çıkmaması ve diplomasisinin tek yöntem olarak devrede olması için biz her türlü sürdürmeye devam edeceğiz. Brezilya da bu konuda bizimle birlikte olmaya devam edecek. Sayın Amorim'in telefon görüşmesinde bana vurguladığı husus budur. " dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brezilyalı bakana atfedilen sözlerin ise takas anlaşmasının gerekli şekilde değerlendirilmemesinden duyduğu sükut-u hayalin yanlış anlaşılmasından kaynaklanmış olabileceğini ifade etti.

İran'ın nükleer programıyla ilgili diplomatik çabaları sürdürdüklerini vurgulayan Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini, BMGK'nın 5 daimi üyesi ile Almanya'yı temsil eden Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile de bugün telefon görüşmesi yapmayı planladığını sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?