banner39

Davutoğlu, Clinton'la görüştü, İran ve Azerbaycan'a gidiyor

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşen Ahmet Davutoğlu, İran ve Azerbaycan'a gideceğini belirtti.

Arşiv 16.04.2010, 01:07 16.04.2010, 07:34
Davutoğlu, Clinton'la görüştü, İran ve Azerbaycan'a gidiyor

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington'daki temasları kapsamında, ABD'li meslektaşı Hillary Clinton ile bir kez daha bir araya geldi. Görüşme sonrasında basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, İran ve Azerbaycan'a gideceğini açıkladı.

Nükleer Güvenlik Zirvesi için Amerika'ya gelen Davutoğlu temaslarının son gününde ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile zirvedeki görüşmesinin ardından yeniden bir araya geldi.

Clinton ile görüştükten sonra bir basın açıklaması yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Ermenistan'la normalleşme sürecinin devamında kararlıyız. Kararlılığımızı hem Ermeni hem de Amerikalı muhataplarımıza anlattık. Pazartesi günü Azerbaycan'a gideceğim. İran için de diplomasi konusunda hala fırsat penceresi olduğu kanaatindeyiz. Haftaya İran'ı da ziyaret edeceğim" dedi.

Görüşme öncesi konuşan Davutoğlu, İran konusunda, "uranyum takasını canlandırmak mümkün" çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerine de serzenişte bulunan Dışişleri Bakanı, "yaptırım önerilerini bizimle paylaşmıyorlar" demişti.

HİLLARY CLİNTON: DAVUTOĞLU İYİ BİR DOST

Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmeden önce kısa açıklama yapan Clinton, "sadece bir meslektaş değil, aynı zamanda bir dost" olarak nitelendirdiği Davutoğlu'nu bir kez daha bakanlıkta ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Türkiye ile ele alacakları çok önemli konular olduğuna işaret eden Clinton, Davutoğlu'nun, görüş alışverişinde bulunma ve sorunlara çözüm bulma çabalarında her zaman istekli ve ulaşılabilir olduğunu kaydetti.

Hillary Clinton, görüşme sonrasında da kısa bir açıklama yaptı. Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkinin önemine değinen Clinton, "Güçlü ikili ilişkilerimiz var ve daha da güçleniyor." dedi.

Clinton, Davutoğlu için de " Sadece bir meslektaş değil aynı zamanda bir yıl içerisinde dostumuz oldu." ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanı, problemlere çözüm bulmak için Davutoğlu ile görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Ahmet Davutoğlu, Amerika temaslarının ardından Brezilya'ya geçecek. 

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?