Davutoğlu: Gazze modern bir getto

Davutoğlu, Orta Doğu'da hiç bir sorunun Filistin'in kaderi değişmeden çözülmeyeceğini söyledi

Davutoğlu: Gazze modern bir getto


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin ev sahipliğinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Ataköy'deki Sheraton Oteli'nde düzenlenen, 'İşgalin Sona Erdirilmesi ve Filistin Devleti'nin Kurulması" temasının ele alınacağı "BM İsrail-Filistin Barış Sürecine Destek Uluslararası Toplantısı'nda bir konuşma yaptı.

Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Uygulanması Komitesi'nin toplantı için İstanbul'u seçmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Davutoğlu, "2 tane önemli insan hakkı vardır. Bunlardan biri güvenlik, diğeri de özgürlüktür. Filistin'de bu iki hak da risk altındadır" dedi.

Filistin ve Filistin halklarının durumuna işaret eden Davutoğlu, orada yaşayan çocukların geleceğe dair algılarının İstanbul, Tel Aviv, Berlin ya da New York'ta yaşayan çocuklarla aynı olmadığını söyledi.

Bu çocukların geleceklerinin, güvenlik ve özgürlüklerinin taahhüt altına alınması gerektiğini de anlatan Davutoğlu, oradaki insanların tarih boyunca orada yaşadığını da anımsattı.

Bosna'daki halkların hakları nasıl korunduysa Filistin halkının da haklarının korunmasının zorunluluk olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Dışişleri Bakanı titrinden önce bir insan olduğunu ve çözüm için insani bir konu olarak bu soruna bakılması gerektiğini anlattı.

Gazze'de izolasyon altında yaşayan insanların hiçbir hakkı bulunmadığını da ifade eden Davutoğlu, "Orası modern bir getto. Biz Türkiye olarak getto fikrine karşıyız. Türkiye, tarih boyunca bu tür gettolarda yaşayanlara kucak açtı" dedi.

Ahmet Davutoğlu, Filistinlilerin, 60 yılı aşkın bir süredir düzgün bir milli kimlikleri olmadan yaşadıklarını da dile getirerek, Filistin halkının da bir devlete ait olmayı hak ettiklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konuşmasında şunları ifade etti:

"Filistin ve İsrail arasında yeni bir barış oluşması gerekiyor. İki devletli çözüme ulaşılması gerekiyor. Bunun için de Filistin'deki devlet kurumlarını güçlendirmeliyiz. Filistin'de milli bir uzlaşma için onların da birleşmesi, ulusal bir uzlaşı içinde hareket etmesinin zamanı geldi. Çok yakında barışa kavuşulduğu zaman bölgede Filistin Devleti'nin de güçlü kurulmalara sahip olması gerekiyor.

"TÜM SORUNLARIN TEMELİNDE FİLİSTİN VAR"

İsrail ve Filistin arasında 3-4 yılda bir barış süreci başladığını ve daha sonra sona erdiğini anımsatan Davutoğlu, bu sefer barışın sağlanması gerektiğini ifade etti.
Davutoğlu, Orta Doğu bölgesinin zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu ve ekonomik anlamda da önemli doğal kaynaklara sahip bulunduğunu ifade ederek, ayrıca bölge ülkelerindeki siyasi istikrarsızlıklara işaret etti.

Bölgedeki sorunların hepsinin merkezinde Filistin konusunun bulunduğunu belirten Ahmet Davutoğlu, Filistin konusunun bölgede psikolojik bir sıkıntıya neden olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Biz etrafımızda, hem Orta Doğu'da hem de Kafkasya'da istikrarlı, gelişmiş, refah içerisinde bir bölge oluşturmak istiyoruz" dedi.

Bölge ülkeleri için ilkelerinin herkes için güvenlik, üst düzey siyasi diyalog, ekonomik olarak bir arada çalışmak ve kültürel saygı olduğunu da anlatan Davutoğlu, buna önem verdiklerini belirtti.

"ARTIK YETER"

Kudüs konusuna da değinen Davutoğlu, "Kimse 'Kudüs Musevi şehridir, şunun bunun şehridir' diyemez. Kudüs insanlığın şehridir" dedi.

"Filistin sorunu çözülmeden birçok Arap ülkesinin hep meşruiyet adına sorular soracağını" da anlatan Davutoğlu, "Filistin sorunu sadece Filistinlilerle sınırlı değil. Bölgemizdeki hiçbir demokratik ülke de Filistin halkının taleplerine sessiz kalamaz" diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, "Artık Filistin sorunun çözümünün zamanı gelmiştir. Artık yeter! Bölgemizin refaha ve barışa ihtiyacı var. Refah ve barış içinde yaşayan bir Filistin'e ve diğer halkların yaşadığını yaşayan bir Filistin halkına ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Osmanlı döneminde 400 yıl boyunca Kudüs'te halkların ve dinlerin birlikte hiçbir gerginlik olmadan yaşadığını da anımsatan Davutoğlu, "Ben iyimserim. Biz barışı Filistin'e getireceğiz ve kalıcı, işlev gösteren bir Filistin Devleti'ni inşa edeceğiz" dedi.
Davutoğlu, yakınlarda böyle bir toplantıyı Kudüs'te düzenlemeyi ve barış için tüm çalışanların orada bir araya gelmesini ümit ettiğini de söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 16:39
banner53
YORUM EKLE

banner39