Davutoğlu: Gönüllüler serbest bırakıldı

Verilen '24 saat içinde hepsi serbest bırakılsın' notası sonrası, aktivistler serbest bırakıldı, havaalanına götürülüyorlar.

Davutoğlu: Gönüllüler serbest bırakıldı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İsrail, insani yardım konvoyuna yaptığı baskında gözaltına aldığı aktivistlerinin tamamını serbest bıraktı. Türk aktivistler yurda dönüyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bugün 210 vatandaşımız elleri, gönülleri hür olarak uçağa bindi" dedi.

Aktivistler sorgulandıkları Berşeva Cezaevi'nden Ben Gurion Havaalanı'na taşındı. Bugün Türkiye'nin yolladığı uçaklarla yurda dönüyorlar. Son olarak İsrail'de tutuklanan yardım gönüllüleri ve basın mensupları, Türkiye'ye dönüş için Tel Aviv Havaalanı'na getirildi.

Yardım gönüllüleri ve basın mensupları buradan THY uçaklarıyla Türkiye'ye hareket edecekler.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, durumu ağır olan iki yaralının ise hareket ettirilmeyeceğini, başlarında ise bir Türk doktorun bırakıldığını duyurdu.

Çoğu Ber Şeva'daki "Ela" cezaevinde bulunan çoğunluğu Türk 520'den fazla kişinin gün içinde Türkiye'de olmaları bekleniyor.

İsrail'in gemilere baskını sırasında hayatını kaybeden, 4'ü Türk olduğu açıklanan cenazelerin de Türkiye'ye getirilmesi bekleniyor. İsrail'in gemilere saldırısında 9 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

New York'tan dönen Ahmet Davutoğlu İsrail'in açık denizde gerçekleştirdiği saldırılar ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin kendi vatandaşlarının haklarını savunmaya muktedir olduğunu söyledi.

Davutoğlu yaptığı açıklamada, İsrail'in devlet olarak yaptığı yanlışların cezalandırılması için çaba harcadıklarını belirtti. 

ABD'den dönüşünde havalimanında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Tek bir Türk vatandaşı bile İsrail'de kalmayacak" derken, ABD'li yetkililere dün, "İsrail'e 24 saat süre veriyoruz. Ya tüm tutukluları serbest bırakırlar ya da İsrail ile tüm ilişkilerimizi gözden geçiririz" mesajı verildiğini anlattı.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları: 

"Tek bir Türk vatandaşı kalmayana kadar görevliler Tel Aviv'den dönmeyecek. 210 Türk vatandaşı intikal etti. Diğer vatandaşların dönüşü devam etmektedir. Türk ve yabancı yolcular İstanbul'a gönderilecektir. Cenazeler İstanbul'a gönderilecek. Yaralılar Ankara'ya gönderilecek. Üç cenazenin kimliği belli oldu. Sadece iki vatandaşımız çok ağır durumda olduğu için kalacak, doktorumuz orada kalacak. Hiç kimseyi kimsenin merhametine terk etmeyeceğiz.

Acil olarak BM'yi toplantıyı çağırdık. Acil olarak yapıldı ve herhangi bir olayda görülemeyecek şekilde, ABD'de tatil olduğu halde toplandı. Daimi temsilcimize ve oradaki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Orada konuşmayı yaptıktan sonra başkanlık kararı kabul edildi. Talep ettiğimiz bütün unsurlar kabul edildi.

ABD'den NATO üyesi olarak bizimle dayanışma göstermesini istedik. 24 saat içinde yani bugün akşama kadar vatandaşlarımız serbest bırakılmazsa İsrail ile ilişkilerimizi tamamen gözden geçireceğimizi söyledik. Bunun karşılığında alacağımız tedbirleri de Amerikalı muhataplarımıza ilettik.

Doğu Akdeniz'i bir barış havzası haline dönüştürmek istiyoruz. Kimsenin uluslararası sularda bir gemiyi durdurma hakkı yoktur. Bütün ülkelere teşekkür ediyorum. Hepsi bana ve heyetime başsağlığı dilediler ve bundan sonra Türkiye'nin yanında olduklarını ifade ettiler.

Bu herkese ders olmuştur. Hiç kimse uluslararası hukukun üstünde değildir. Hiç kimsenin ayrıcalığı yoktur. Gazze'deki blokaj uluslararası hukuka aykırıdır ve devam edemez. Türk milleti bu gelişmelere tarafsız kalamaz.

Birinci hedefimiz vatandaşlarımızı ailelerine kavuşturmak. Yarından itibaren uluslararası bağımsız bir komisyon kurulması için adım atmaya başlayacağız.

İsrail diplomatları ve ailelerinin güvenliği bizim namusumuzdur. Hiçbir tereddüt etmemelidir. Musevi vatandaşlarımız bizim toplumumuzun asli unsurudur. Hiçbir ayrım gözetmeyiz. Onların güvenlliği, bizim mutluğumuzdur.

İsrailli turistler bizim misafirimizdir. Vatandaşlarımızdan her ülkeye gösterdiği misafir perverliği İsraillilere de göstermesini bekliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti kendi vatandaşlarının hukukunu korumaya maliktir. Hiç kimse bunu test etmeye kalkmasın. Tepkileri anlayışla karlşılıyoruz ama lşimdi sükünet zamanıdır.

Her zaman olduğu gibi bir milletin nasıl kenetlenmiş olduğunu bütün dünya gördü. Barışı tehdit eden unsurlara karşı tepkimiz devam edecektir.

Eğer gemiden kaçırılan vatandaşlarımız yargılansaydı bundan sorumlu bütün İsrail yetkililerini gıyabında Türkiye'de yargılayacaktır."

mavi-marmara-tutuklular-serbest.jpg

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 18:48
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
YORUMCU...
YORUMCU... - 11 yıl Önce

Yapılan bunca güzel teşebbüslerin yanında ,gemide "misafirimiz" olan diğer farklı (!) uyruktaki İNSANları da , zalim/ katil/haydut/bozguncu/eşkiya/yeryüzünde fesat çıkaran güruh/tetöristlerin insafına terketmeyiz inşaallah!
Özellikle Mescidi Aksa'nın muhafızı olan ve yaralı olduğu bildirilen zat-ı muhteremi unutmamak gerekiyor.

ekrem m.
ekrem m. - 11 yıl Önce

vatandaşlarımızı korumaya muktediriz başlığı çelişki olmadı mı zira vatandaslarını koruyamadı ...
zaten davutoğlu da vatandaşlarımızın haklarını savunmaya muktediriz demiş... dün başbakan da yaralılarımızı almaya muktediriz demişti.. acziyet ve zül açıklamalar...
son halife abdulhamidden beri başımız gelen yöneticiler bizleri ne ac bırakıp ne doyuran acıklamalarla uyutmaya devam ede dursun .. biz de koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler misali tayyip kofti çıkışlarınıa alkış tutalım..

YORUMCU
YORUMCU - 11 yıl Önce

Yaşını ve eğitim durumunu bilmiyorum ama ne uluslarası ilişkilerden ne de tarihten hiç haberin olmadığı maalesef belli oluyor.
Zira,
1-Son Halife'nin kim olduğunu istersen birazcık araştırıver.
2-Bu arada son halifenin devleti hiç yönetmediğini de belki öğrenirsin.
3-Sayın Davutoğlu son 200 yıldır bu topraklarda yetişen en kaliteli ve bir o kadar da başarılı bir devlet adamıdır.
4-
DİP NOT: Acaba sana göre (ve dolayısıyla senin gibi düşünen engin kıraathane kültürlü vatandaşlarımıza göre) "kofti olmayan" çıkış nedir? Nasıl olmalıdır?
"acziyet halinde olmama" ve "zül"(!) olmama durumları nasıl oluyorda oluyor acaba?
SELAM sana!.....

banner39