banner39

Davutoğlu, görüşmelerin içeriğini değerlendirdi

Ahmet Davutoğlu, "Hiçbir gerekçe sessiz kalmayı mazur kılamaz. Türkiye, elinden gelen her türlü çabayı gösteriyor" dedi.

Arşiv 06.01.2009, 18:18 06.01.2009, 18:18
Davutoğlu, görüşmelerin içeriğini değerlendirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad arasında Şam'da yapılan görüşmede, Türkiye ve Suriye'nin Gazze sorununa dair kanaatlerinin değerlendirildiğini bildirdi.
Sarkozy'nin talebi üzerine Şam ziyaretine katılan ve Esad ile de baş başa görüşen Davutoğlu, görüşmelerin içeriğini ve Gazze sorununa ilişkin son durumu AA muhabirine değerlendirirken, "Sarkozy, Gazze sorunun çözümü konusunda Türkiye'nin tecrübelerinden istifade etmenin, ateşkes sürecini işletebilmek adına çok önemli olduğunu vurguladı" dedi.

Davutoğlu, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın da katıldığı Sarkozy-Esad görüşmesinde, Sarkozy'nin İsrail'deki temaslarında edindiği intiba ile Türkiye ve Suriye'nin Gazze sorununa dair kanaatlerinin değerlendirildiğini ifade etti.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Gazze sorunuyla ilgili tavrının net olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin en önemli talebinin bu insanlık trajedisinin sona erdirilmesi olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Türkiye, bütün taraflarla kanallarını açık tutarak ve ikili diplomasiyle kendisine gelen her teklifi değerlendirerek, bu insanlık trajedisinin bir an önce son bulması için çaba sarf etmektedir. Dolayısıyla Sarkozy'nin Suriye ziyaretine bizi davet etmesi de bu çerçevede değerlendirilmiştir" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, Gazze sorununun taraflar bir araya gelerek çözülebileceğini kaydederek, "Bu sorun çerçevesinde ateşkesin tarafları İsrail ve Hamas. Ama ateşkesin ardından ulusal uzlaşının tarafları ise Hamas, El Fetih ve Mısır. Şu anda yaşanan insani dramın iyileştirilmesi için de Mısır ve İsrail'in birlikte devreye girmesi gerekiyor" dedi.

Türkiye'nin Filistin sorunun uzun vadeli çözümü için taraflara somut tekliflerde bulunduğunu belirten Davutoğlu, "Türkiye, bir an önce insani durumun iyileştirilmesi, somut anlamda ateşkes şartlarının yeniden oluşturulabilmesi, sonra da Filistin uzlaşısının gerçekleştirilmesi için herkese, taraflara somut unsurlar içeren teklifler yapmaktadır" diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye'nin tekliflerinin somut sonuçlar verebilmesi için zamanlamanın önemli olduğuna dikkati çekerek, Suriye ve Mısır ile temasların yoğun olarak sürdüğünü kaydetti.

Sorunun çözümüne ilişkin olarak, taraflar arasında bir güven ilişkisi oluşturulması gerektiğine işaret eden Davutoğlu, ortak bir akıl ortaya çıktıktan sonra bu somut önerilerin kalıcı olacağını ümit ettiklerini söyledi.

Davutoğlu, Gazze sorununa ilişkin net bir değerlendirme yapmanın doğru olmadığını belirterek, "Ateşkese taraf olanlar, bazen bu süreci kendileri yaşadıkları için durumun vahametini göremiyor olabilirler. İsrail, bu saldırılarla birlikte nasıl bir trajedi ortaya çıktığını ve nasıl bir zarara uğradıklarını fark etmiyor olabilir" ifadesini kullandı.

Başdanışman Davutoğlu, "Ateşe taraf olanların, bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun Gazze'de yaşanan trajedinin durdurulması yönünde ağırlığını koyması gerektiğini" vurgulayarak, "Hiçbir gerekçe bu katliamı mazur kılamaz. Uluslararası toplum açısından hiçbir gerekçe bu durum karşısında sessiz kalmayı mazur kılamaz. Türkiye, bu konuyla ilgili elinden gelen her türlü çabayı gösteriyor."

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?