banner39

Davutoğlu: Haramüşşerif'te yaşananların takipçisiyiz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Haramüşşerif'te yaşananların yakın takipçisi olduklarını belirtti.

Arşiv 08.10.2009, 14:53 08.10.2009, 14:53
Davutoğlu: Haramüşşerif'te yaşananların takipçisiyiz


 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Davutoğlu, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Balazs ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında 10 Ekim günü imzalanması öngörülen protokollere ilişkin soruları cevapladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Haremüşşerif'teki gelişmeleri çok yakından takip etkiklerini belirterek, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ercan Özer'in bizzat bölgeye giderek, Haremüşşerif Vakfı yetkilileriyle görüştüğünü söyledi.

Davutoğlu, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Balazs ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Haremüşşerif'in ablukaya alınması konusu ile ilgili soruya şu cevabı verdi.

"Bütün taraflara biz bu konudaki uyarıcı mesajlarımızı verdik" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin Filistin konusundaki tavrının açık ve net olduğunu vurguladı. Davutoğlu, şunları söyledi:

"Doğu Küdüs, Filistin topraklarının bir parçasıdır. Haremüşşerif de bütün Müslümanların, bütün Hristiyanların önem verdiği bir mekandır. Haremüşşerif'e saygı göstermek herkesin yükümlülüğüdür. Bu bakımdan gelişmeleri yakinen takip ediyoruz ve Mescid-i Aksa ile ilgili her konu bizim ilgi alanımız içindedir."

Türkiye'nin gerek Mescid-i Aksa ve Haremüşşerif yetkilileriyle gerekse taraflarla yakın işbirliği içinde olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Ümit ederiz ki bu kutsal mekanın saygınlığına halel getirecek bir gelişme yaşanmaz ve bu mekan bir barış mekanı olarak, bir ibadet mekanı olarak hakettiği saygıyı her zaman görür. Biz bunun yakın takipçisi olacağız. Hiçbir şekilde de bu konudaki gelişmelere kayıtsız kalmamız söz konusu değildir" dedi.

GOLDSTONE RAPORU

Davutoğlu, Birleşmiş Milletler bünyesinde Gazze'deki olayları inceleyen Goldstone raporuyla ilgili soruya karşılık da şöyle konuştu:

"Goldstone raporu BM görevlendirmesiyle ortaya konan bir rapordur. İnsan hakları bağlamında bizim bölgedeki bütün insan hakları konularıyla yakın ilgimiz vardır. Bu raporun da hakkıyla değerlendirilmesini bekliyoruz. Çünkü Gazze'de yaşananlar, gerek saldırılar esnasında yaşananlar, gerekse saldırı sonrası ortaya çıkan ortam sadece bizi önemli bir bölge ülkesi olarak değil, insanlık vicdanının sözcüsü olarak da ciddi bir şekilde rahatsız etmiştir, etmektedir. Gazze halkı insanlık onuruna yakışır standartlarda yaşamayı hak eden bir halktır."

Türkiye'nin savaş esnasında tutumunu net olarak ortaya koyduğunu söyleyen Davutoğlu, sivil yerleşim yerlerine bu şekilde yoğun saldırılarla zarar verilmesine prensip olarak karşı çıktıklarını kaydetti. "Gazze'deki durumun son 8 ay içinde hiç iyileşme göstermemiş olması da bizi kaygılandırmaktadır" diyen Davutoğlu, uluslararası toplumun bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesini beklediklerini bildirdi. Davutoğlu, "Bugün Gazze'de binlerce, on binlerce insan evsizdir. Binlerce öğrenci okul binası olmadığı için eğitim görememektedir. 21. yüzyılda bu uygulamaya maruz kalmak hiçbir halk için kabul edilemez. Biz bu konudaki çabalarımızı da sürdürmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?