banner39

Davutoğlu Hollanda'da Osmanlı fermanını inceledi

Davutoğlu, Osmanlı Devleti'nin Hollanda'ya gönderdiği ilk fermanı inceledi

Arşiv 07.10.2009, 18:04 08.10.2009, 07:49
Davutoğlu Hollanda'da Osmanlı fermanını inceledi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen'ın davetlisi olarak bu ülkeye gelen Davutoğlu, temaslarına Hollanda Ulusal Arşivi'ni ziyaret ederek başladı. Osmanlı döneminde iki ülke arasında başlayan resmi ilişkilere ait tarihi belgeleri görme fırsatı yakalayan Dışişleri Bakanı'na Ulusal Arşiv Müdürü bilgi verdi. Davutoğlu, Osmanlı'nın Hollanda'ya gönderdiği ilk ferman ile İstanbul ve Anadolu'ya ait gravürleri büyük bir ilgiyle inceledi.


"ALTERNATİF BİR GÜÇ OLAN HOLLANDA OSMANLI'NIN İLGİSİNİ ÇEKTİ"Hollanda'nın geçmişte alternatif stratejik bir güç olarak ortaya çıktığını ve bu çıkışın da Osmanlı'nın dikkatini çektiği söyleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu sürecin iki ülke arasında sağlam ilişkilerin oluşmasına zemin hazırladığını kaydetti. İki ülke ilişkilerinin tarihinin çok daha eski olmasına karşın ilk yazılı fermanın 1612'de Sultan 1. Ahmet tarafından Hollanda'ya gönderildiğini ve bu belgenin orijinalini görme fırsatı yakaladığını da belirten Davutoğlu, "Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkiler az bilinir ama aslında çok stratejiktir. Avrupa'da en eski ve en köklü ilişkilere sahip olduğumuz ülkelerden birisidir Hollanda." şeklinde konuştu.

Sultan 1. Ahmet döneminde hem Osmanlı İmparatorluğu hem de Hollanda'nın İspanya ve Avusturya - Macaristan ittifakına karşı ciddi bir mücadele verdiklerini belirten Davutoğlu, "Dönemin Hollanda Donanması'nı kuranlar da Osmanlı'yı örnek alarak kurmuşlardır. Aralarında ciddi bir işbirliği vardı. İki ülke arasındaki ilişkileri gösteren resmi belgeleri gördük bugün. Çok iyi korunmuş." dedi.

Ahmet Davutoğlu, Osmanlı'nın Hollanda'ya verdiği desteğin hem siyasi hem de stratejik özelliğinin bulunduğunu dile getirdi. Hollanda'nın o dönemde dünyanın en önemli stratejik merkezlerinde ciddi yeni perpesktifler ortaya koymasının Osmanlı'nın ilgisini çektiğini ve bunun da ilişkilere yansıdığını anlatan Dışişleri Bakanı, şöyle konuştu: "Osmanlı-Hollanda ilişkisi dışında Osmanlı'nın Avrupa siyaseti bağlamında da çok önemli dokümanlar gördük Ulusal Arşiv'de. Bunlar Osmanlı'nın Avrupa siyasetinde ne kadar etkin olduğunu ve bu siyasetin ne kadar iyi takip edildiğini gösteren dokümanlar. Osmanlı'nın yükselme döneminde Hollanda'ya sağladığı destek önemli; bunun siyasi ve stratejik özelliği var. Bir de Katolik Avrupa'ya karşı yükselen Kalvinizme ve Protestanlığa verilen desteğin de bunda büyük payı var."

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Osmanlı'nın bu gelişmeleri iyi takip ettiği için Hollanda ile yakın temasa geçtiğini sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?