banner15

Davutoğlu: İran, Afganistan'da barış için müttefikimiz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ve İran arasında sürekli ve daimi bir istişare mekanizması ve kültürü olduğunu söyledi.

Davutoğlu: İran, Afganistan'da barış için müttefikimiz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Mutteki ile iki ülkeyi ilgilendiren tüm konuların ele alındığını ve bu konuların görüşülmeye devam edeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, nerede, ne zaman olursa olsun İran ve Türkiye'nin bir araya geldiğinde son kalınan yerden konuşmaya devam ettiğini, hatırlatmaya gerek kalmadan açık yüreklilikle görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi. Görüşmede, bölgesel konularda da kapsamlı görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten Davutoğlu, bölgedeki genel durum, Irak seçimleri, Filistin ve Afganistan'daki durumun da ele alındığını kaydetti.

Toplantıda, İran'ın nükleer programı ile son gelişmeleri de gözden geçirdiklerini söyleyen Bakan, nükleer konusunda Türkiye'nin politikasının net ve açık olduğunu belirtti. "İran'ın tüm diğer ülkelerle eşit şekilde barışçıl nükleer teknoloji geliştirme hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Bölgemizin, nükleer silahlardan arındırılmış olmasına önem veriyoruz" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin nükleer silahlara kesinlikle karşı olduğunu tekrarladı.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'nin Türkiye'de Afganistan bölgesel zirvesine katılımından memnun olduklarını ve Rahimi'nin katılımının büyük katkı sağladığını belirten Davutoğlu, Afganistan konusundaki son girişimlerle ilgili Mutteki'yi de bilgilendireceğini ve bu konuların da ele alınacağını söyledi.

İran ve Türkiye'nin, Afganistan'ı bölge ülkelerinin sahiplenmesi gerektiği konusunda ortak perspektiften baktığını anlatan Davutoğlu, "Türkiye-Pakistan-Afganistan" üçlüsü yanında, "İran-Afganistan-Pakistan" üçlüsünün de tamamlayıcı nitelikte önemli bir barış girişimi olduğunu belirtti.

Davutoğlu, Türkiye ve İran'ın, bundan sonra Afganistan konusunda her türlü işbirliğini sürdürmeye kararlı olduğunu, İstanbul'daki bölgesel toplantıyı bundan sonra da devam edecek bir girişim olarak gördüklerini kaydetti.

Davutoğlu, tüm ihtilaflı konularda tek yolun diplomasi olması gerektiğini, Türkiye'nin bu diploması alanını genişletecek her türlü çaba içinde olmaya devam edeceğini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48