banner39

Davutoğlu İran'da nükleer mesaisinde

ABD İran'a yeni yaptırımlar uygulanmasını isterken, Davutoğlu nükleer programında yeni bir adım atan Tahran ile görüşüyor

Arşiv 20.04.2010, 13:57 20.04.2010, 14:53
Davutoğlu İran'da nükleer mesaisindeDünya Bülteni/Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi bir ziyaret için bulunduğu Tahran'da, İran'ın nükleer programına ilişkin en iyi çözümün diplomasi olduğunu bir kez daha tekrarlayarak, Ankara'nın İran ve dünya güçleri arasındaki görüşmelere arabuluculuk etmeye hazır olduğunu söyledi.

Dün gerçekleştirdiği Irak ve Azerbaycan ziyaretlerinin ardından gece de Tahran'a gelen Davutoğlu, bu sabah İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü. İki bakan görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Ahmet Davutoğlu, burada yaptığı açıklamada "Türkiye, uranyum değişim konusunda üçüncü bir ülke olarak bir arabulucu gibi hareket etmeye hazırdır ve bu yolun da faydalı olmasını ümit etmektedir" dedi. Davutoğlu, "Bu nükleer yakıt takası için neler yapabileceğimizi görmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz." diye ekledi.

WASHİNGTON'DAKİ İZLENİMLERİMİ TAHRAN'DAKİ DOSTLARIMLA PAYLAŞIYORUM

Washington'daki nükleer güvenlik konferansında ABD ve Rusya liderleri başta olmak üzere diğer liderlerle görüşüldüğünü hatırlatan Davutoğlu, görüşmelere dair bütün izlenimlerini İranlı dostlarıyla paylaşma ihtiyacı hissettiklerini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi olarak Türkiye'nin, konseyin gündeminde olan her konuda doğrudan, özel bir sorumluluğu bulunduğunu, özellikle bölgede İran'la ilgili konuların Türkiye'yi daha fazla alakadar ettiğini söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman, her yerde ve her zeminde, barışçı amaçlı nükleer teknoloji elde etmenin her ülkenin hakkı olduğunu açık bir şekilde vurguladığını kaydetti.

NÜKLEER SİLAHA HERKES KARŞI ÇIKMALI

Davutoğlu, ancak insanlığın geleceğini tehdit eden nükleer silahın nerede olursa olsun herkesin karşı çıkması gereken silahlar olduğunun da altını çizdi.

Bakan Davutoğlu, "Ortaya çıkabilecek sıkıntılarda da çözüm yolu; karşılıklı gerginlikler, askeri veya söylemsel gerginlikler veya yaptırımlar değil, diplomasi yoludur. Biz bu temel prensipler etrafında, İran'ın nükleer programıyla ilgili tartışmaların mümkün olan en kısa zamanda çözülmesine büyük önem veriyoruz. Bu bölgemize, dolayısıyla küresel alanda barışa büyük katkı yapacaktır" diye konuştu.

İran'da "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi ve İmhası Konferansı" düzenlendiğini hatırlatan Davutoğlu, konferansta vurgulanan hususlar konusunda İran'ı tebrik ettiğini söyledi.

"Nükleer silahlara 'hayır' fikri herkesin benimsemesi gereken fikirlerdir" diyen Davutoğlu, gerçekten barışçı amaçlı nükleer çalışmaların önünü açan, ancak nükleer silahların, nükleer tırmanmanın ve nükleer silahların yayılmasını engelleyen NPT prensipleri etrafında uluslararası uzlaşının gittikçe artmasına büyük önem verdiklerini kaydetti.

DİPLOMATİK ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK

İran'ın uranyum değiş tokuşu ile ilgili olarak da son 6-7 ay içinde sürekli İran ile temas halinde, mümkün olan en doğru çözüme en kısa zamanda ulaşmak için çaba sarf ettiklerini söyleyen Davutoğlu, bundan sonra da bu diplomatik çalışmaları sürdüreceklerini, mümkün olduğu kadar gerginlikleri azaltan, çözümlerin oluşmasına katkıda bulunan bir süreci hızlandırmaya çaba göstereceklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan anlaşma gereği, İran'a nükleer yakıt sağlanması, karşılığında da İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması öngörülüyordu. Ancak anlaşmaya yönelik görüşmeler, İran'ın değiş-tokuşun aynı anda ve İran içinde olmasını istemesi ve Batı'nın da bunu reddetmesi yüzünden çıkmaza girmişti.

Mutteki, hafta sonu yatığı başka bir açıklamada da İran'ın anlaşmaya hazır olduğunu ve BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi ile bir toplantı yapmayı planladığını söylemişti.

TAHRAN MEYDAN OKUYOR

ABD’nin başını çektiği Batılı ülkeler, İran’a yeni yaptırımlar uygulanmasını isterken, Tahran yönetimi nükleer programını durdurma çağrılarına meydan okuyor. İran son olarak, yürüttüğü nükleer programı genişletme yolunda bir adım attı ve yeni bir uranyum zenginleştirme tesisi kurmak için çalışmalara başlayacağını açıkladı.
Tesisin yerinin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından onaylandığı ve inşa çalışmalarının başlayacağı belirtiliyor.

TÜRKİYE'DE URANYUM TAKASINA HAYIR

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, zenginleştirilmiş uranyum takasının sadece İran topraklarında yapılabileceğini bildirdi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Mihmanperest, "Tahran reaktörü için gerekli olan zenginleştirilmiş uranyumun Türkiye topraklarında takas yapılma ihtimali" sorusu üzerine, takasın sadece İran topraklarında yapılabileceğini söyledi. Mihmanperest, "Türkiye’nin de bulunduğu bazı dost ülkeler, haklı nükleer meselemizi karşı tarafa anlatmak ve onları inatçı tavırlarından caydırmak için büyük çabalar sarf etmektedir. " diyerek, "Çeşitli düşünceler ortaya konuluyor ama bu düşünceler bizim fikirlerimizi temin ederse pratiğe geçebilir" cevabını verdi.

banner53
Yorumlar (1)
Ali 11 yıl önce
Sonunuz Saddam gibi olsun istiyorsunuz. Zaten sizi batili gucler getirdi gene onlar yikacak. Olan halka olacak.
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?