banner15

Davutoğlu, Kırım Meclis Başkanı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kırım Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov'la görüştü.

Davutoğlu, Kırım Meclis Başkanı ile görüştü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Kırım Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Türk heyetini Simferopol'de kabul etti.

Türk heyetinde Bakan Davutoğlu'nun yanı sıra, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ünal Çeviköz, Türkiye'nin Ukrayna Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, Odesa Başkonsolosu Murat Tamer, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanı Musa Kulaklıkaya hazır bulundu.

Konstantinov son üç yıl içerisinde Türkiye'den 9 heyetin geldiğini belirterek, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in göreve gelmesi ile birlikte işbirliği ve ortaklıklar geliştirilmesi yönünde yeni perspektiflerin açılacağını söyledi. TİKA'nın Kırım yarımadasında yürüttüğü çalışmalar hakkında Türk heyetine bilgi veren Konstantinov, özellikle tarihi anıtların yenilenmesi, sosyal, eğitim ve kültürel alanda TİKA'nın yaptığı çalışmaların önemine değindi.

TİKA'nın Kırım Tatarları'na yönelik ev yardımı kapsamında 1997'de başlayan proje ile 2007 yılına kadar bin aileye konut satın alınmasından duydukları memnuniyet dile getiren Konstantinov, TİKA'nın Kırım'daki faaliyetlerine devam etmesini istedi.

Bakan Davutoğlu ise, Ukrayna ile dostane ilişkilerin geliştirilmesine, Türkiye'nin çok önem verdiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile yaptıkları görüşmenin, ilişkilere yeni bir ivme verdiğini belirten Davutoğlu, iki ay sonra, Kiev'de iki ülke arasında yapılacak heyetler arası görüşmelerde, vizelerin kaldırılması ve serbest ticaret bölgesi kurulması konularının değerlendirileceğini belirtti.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin üzerinde duran Davutoğlu, Kırım'da TİKA'nın yardım faaliyetlerinin devam edeceğini hususunda Konstantinov'a güvence verdi. Bakan Davutoğlu ayrıca, Ukrayna ziyaretinde Yalta ile Sinop arasındaki feribot seferlerinin yeniden başlatılmasına karar verdiklerini ifade etti. Bakan Davutoğlu, Kiev'de meslektaşı ile yaptıkları görüşme akabinde iki ülke arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik '2010-2011 Yılı Eylem Planı' ve 'Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Ortak Bildirisi'ne paraf attıklarını aktardı.

Heyetler arası görüşme akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Ukrayna ile aynı kaderi paylaşıyoruz ve geleceği de birlikte inşa edeceğiz" dedi. Vizelerin kaldırılması konusunda teknik hazırlıkların tamamlandığını belirten Davutoğlu, bu konuda yakın zaman içerisinde gelişmelerin kaydedilebileceğini dile getirdi.

 
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 07:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emin Gülden
Emin Gülden - 9 yıl Önce

Tamam Davutoğlu Balkanlara çokça gidiyor ama Davutoğlunun gittiği her yer Balkanlar değilki. Kırım Balkanlarda değil bildiğim kadarıyla.

banner39

banner36

banner37

banner35